Vijesti

Požurite, od siječnja zamjena kuna moguća samo u HNB-u

Požurite, od siječnja zamjena kuna moguća samo u HNB-u

Svi oni koji još uvijek čuvaju novčanice i kovanice kuna, posebice ako je riječ o većem iznosu, imaju još vremena do kraja godine zamijeniti ih eurom, praktično u svome susjedstvu, u najbližoj banci, poslovnici pošte ili Fine. Na raspolaganju im je oko dvije tisuće adresa. Od Nove godine to se mijenja, moći će to učiniti samo na jednom mjestu - u središnjici Hrvatske narodne banke u Zagrebu.

Kalendarski, približava se kraj prve godine kako je u Hrvatskoj kao nova službena valuta uveden euro. S 1. siječnja ove godine zamijenili smo kunu i krenulo se u opsežan posao zamjene stare valute novom, zajedničkom europskom valutom. Najjednostavnija varijanta za građane, pa i sudionike financijskog sektora uključene u taj proces, u smislu konvertiranja kune u eure, uz primjenu fiksnog tečaja konverzije, bila je polaganje kunske gotovine, bez ikakvih ograničenja i naknada, na bankovne račune u poslovnim bankama. Poslovne banke pri zamjeni kunske gotovine eurom ne naplaćuju naknadu ako se mijenja više od sto novčanica i sto kovanica kune u jednoj transakciji, odnosno zamjena će se moći obaviti bez naknade za neograničen broj novčanica ili kovanica. Tijekom ovih prvih dvanaest mjeseci od dana uvođenja eura u poslovnicama Fine i Hrvatske pošte također se moglo bez naknade provesti gotovinska zamjena valute, ali se plaćala naknada ako se u jednoj transakciji mijenja više od sto novčanica i sto kovanica.

500 milijuna novčanica i tri milijarde kovanica kune bilo je u Hrvatskoj u optjecaju prije uvođenja eura

Od 1. siječnja banke, Fina i Hrvatska pošta prestaju pružati uslugu zamjene valute, a novčanice i kovanice kuna moći će se i dalje zamijeniti samo kod Hrvatske narodne banke, bez naknade. Iz HNB-a navode kako će trajno mijenjati novčanice kuna, a kovanice će se moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno do 31. prosinca 2025. No problem je što to u ovoj situaciji, primjerice za Slavonce, znači nužnost odlaska u Zagreb. HNB, naime, nema poslovnice ili partnerske ustanove po Hrvatskoj. Adresa će biti samo jedna - Zagreb, Trg hrvatskih velikana 3. Omogućena je i rezervna mogućnost, a to je da se kune pošalju u HNB-u poštom, ali za očekivati je kako će to biti samo rijetke situacije. Zato prije blagdanskog šopinga potražite spremljene ili zagubljene kunske novačnice i zamijenite ih.

VOJARNA I TREZOR

Kovanice kune se nakon povlačenja čuvaju u objektu u vojarni Croatia u Zagrebu do proteka roka zamjene od tri godine. Tada će biti ponuđene na tržištu kao sekundarna sirovina. Novčanice kune paralelno se s povlačenjem iz optjecaja pohranjuju u trezore Hrvatske narodne banke i se sukcesivno uništavaju u sustavima za obradu novčanica koji imaju mogućnost njihova uništavanja i koji broje svaki izrezani primjerak.

Prije uvođenja eura u Hrvatskoj je u optjecaju bilo ukupno 500 milijuna novčanica i tri milijarde kovanica kuna. Procjena je da će do kraja godine biti zamijenjeno između 90 i 95 posto novčanica. Građani i poslovni subjekti najviše su u eure mijenjali novčanice od 500 i 1000 kuna, a najmanje novčanice od 200 kuna. S kovanicama je sasvim druga situacija - do kraja listopada vraćeno je samo 25 posto kovanica. Iz HNB-a su naveli kako iskustva zemalja koje su uvele euro pokazuju da se nikada ne zamijeni cjelokupan gotov novac bivše valute.