Sudovi su u protekla dva tjedna objavili 30 presuda u kojima su okrivljeni oslobođeni u povodu optužnog prijedloga Hrvatske radiotelevizije, iako su ih njihovi kontrolori zatekli s neprijavljenim TV prijamnicima, piše Večernji list.
Za taj prekršaj Zakon o HRT-u prijeti kaznom od 130 eura (1000 kn). U svim predmetima kod 11 sudaca obrazloženo je da HRT nije dostavio podatak kad je kupljen TV prijamnik jer prekršaj čini onaj tko u 30-dnevnom roku od nabave prijamnik ne prijavi HRT-u. To je nužno utvrditi kako bi se utvrdilo točno vrijeme počinjenja prekršaja, od kada teče i zastarni rok. To je odlučna činjenica bez koje prekršaja nema, u bitnome suci tumače isto.
Naravno, okrivljenik neće govoriti protiv sebe. Zato sutkinja Iva Šiprak u jednom predmetu obrazlaže: "Ne može se ni očekivati da je tu činjenicu moguće utvrditi."
Sutkinja Ivana Bosnić-Kovačić u svome predmetu tumači da HRT ne može mijenjati podatak o vremenu izvršenja prekršaja tako da rok od 30 dana počinje teći od dana kontrole. "To bi jedino bilo opravdano u slučaju kada bi dan kontrole bio dan nabave prijamnika, što u optužnom prijedlogu nije navedeno", obrazložila je i HRT uputila na parnicu sa zahtjevom od 223 eura za neplaćenu preplatu.
Odbila im je i zahtjev za isplatu troška od 170 eura obrazlažući da HRT nema pravo na naknadu nagrade i stvarnih troškova opunomoćenika - odvjetničkog društva Leko i partneri, koje je u većini slučajeva zastupalo HRT, dok ga je tek u nekima zastupalo društvo Hanžeković i partneri. Troškovi okrivljenika i sudski troškovi padaju na teret državnog proračuna, piše Večernji list.
HRT: Pokrećemo postupke s velikom šansom za uspjeh
HRT nam je naknadno poslao priopćenje, u nastavku ga prenosimo u cijelosti:
"Netočno je da je cjelokupna sudska praksa svih sudova u RH oslobađajuća za obveznike u prekršajnim postupcima.
Činjenica da Hrvatska radiotelevizija nije uspjela u konkretnim prekršajnim postupcima dokazati krivnju fizičke osobe za prekršaj prema članku 47. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, ne utječe na mogućnost Hrvatske radiotelevizije da od te osobe naplati dužan iznos pristojbe u parničnom postupku za naknadu štete, ovo prije svega budući da je materijalno pravna odgovornost za štetu puno šira nego prekršajnopravna.
HRT preispituje dosadašnju praksu pokretanja prekršajnih postupaka na način da analizira uspješnost pokretanja optužnih prijedloga, te pokreće postupke s velikom šansom za uspjeh. Također, netočno je da trošak prekršajnog postupka HRT košta 170 Eura.
Sto se tiče izmjene propisa, isto ne možemo komentirati budući da je to izvan ovlasti same Hrvatske radiotelevizije."
Školski primjer kako HRT gubi sporove
Inkasatori znaju biti grubi i bahati kada dolaze na vrata, to svi znamo. Oni idu na blef govoreći kako su došli provjeriti da li u kući ili stanu imate TV prijamnik i traže vas da ih pustite unutra, a neki čak idu i korak dalje pa se pokušavaju ušuljati u vaš stan s rečenicom "moramo provjeriti da li imate TV".
Međutim, prema čl. 34. Ustava RH inkasator nema pravo ući u vaš dom bez sudskog naloga, kojeg inkasator HRT nikada ne može dobiti. Drugim riječima, vaša je dobra volja hoćete li ga pustiti ili nećete. Ako inkasator uđe u vaš dom protiv vaše volje, odmah možete pozvati policiju.
Možda vas zatraži osobnu iskaznicu i da nešto potpišete, međutim, inkasator HRT-a nije ovlaštena osoba koja vas smije legitimirati, isto kao što to nisu ni ljudi koji rade na šalterima u banci i sl. pa mu zato ni ne smijete dati vašu osobnu iskaznicu na uvid.
Ako ne pustite inkasatora HRT-a u vaš dom, ako mu ne date vašu osobnu iskaznicu i ako ništa ne potpišete, on tu ne mogu ništa! Što god oni upišu u svoj zapisnik na sudu je lako oborivo jer niste dali nikakvo dopuštenje niti privolu.
Jedan takav slučaj se dogodio u Slavonskom Brodu u kojem je sud odbacio optužni prijedlog jer nije priložena obavijest iz članka 109.a Prekršajnog zakona potpisana od strane okrivljenika ili kopija te obavijesti uz dokaz o dostavi ili potvrdu o obavljenoj dostavi, niti je tužitelj u roku 8 dana pribavio navedenu obavijest. A TV prijamnik je svakako bio već odavno odjavljen.
Kako je navedeno u rješenju, prema odredbi članka 109.a Prekršajnog zakona, prije podnošenja optužnog prijedloga nadležnom sudu ovlašteni tužitelj dužan je utvrditi točnu adresu prebivališta ili boravišta okrivljenika i uručiti mu pisanu obavijest, što ovaj inkasator HRT-a nije učinio.
To znači da inkasator ne može utvrditi ničiju adresu jer vas ne smije legitimirati! Recimo, mogli ste se zadesiti kod prijatelja na rođendanu, mogli ste biti podstanar u unajmljenom stanu i sl. Dakle, taman i da postoji TV prijamnik u stanu, to nužno ne znači da ste vi vlasnik tog TV prijamnika.
Ako inkasatora ne pustite u vašu kuću ili stan, on niti ne može napisati koja je marka TV prijamnika, odakle bi on to mogao znati Naravno, na pitanja mu niste dužni odgovarati. Čak štoviše, čim vam se predstavi da je kontrolor HRT-a, doslovno mu možete zatvoriti vrata i reći "Hvala! Doviđenja!", bez da se uopće raspravljate s njim.
TV prijamnik uvijek možete odjaviti bez ikakvih problema.
Ivan Pernar upozorava da prijamnik teoretski može biti bilo koji uređaj koji potencijalno može primati TV/radio signal, kao npr. laptop i mobitel.
{youtube}Sv1BuoxcxMg{/youtube}
U sljedećem videu možete poslušati intervju s HRT inkasatorom koji iz prve ruke govori o smicalicama i trikovima kojima se oni koriste kako bi vam ušli u dom i zapisali da posjedujete TV prijamnik.
{youtube}BTC4y_ApJvM{/youtube}
Zašto je tako lako izbjeći HRT pretplatu
Jako je važno odjaviti RTV pristojbu uz navod da ne posjedujete niti jedan uređaj i nakon toga paziti idući put kada vam na vrata dođe HRT inkasator.
{youtube}USGiYnFeO5o{/youtube}
I za kraj da se malo nasmijemo na ovo sve, poslušajte kako je bloger Krule imao iskustvo s HRT inkasatorom:
{youtube}-ZahRQNiiVs{/youtube}