Herman Vukušić

Tko gasi požare, a tko ih stvara Ignoriranje pravih stručnjaka u trenutku tragedije

Tko gasi požare, a tko ih stvara Ignoriranje pravih stručnjaka u trenutku tragedije

U manje od 24 sata nakon nezapamćene tragedije u Zagrebu, gdje je jedno dijete tragično izgubilo život u školskim klupama, a više njih je teško ozlijeđeno, mediji su se pretvorili u trkalište za isticanje što većeg broja "stručnjaka".

No, umjesto da prostor daju osobama s dokazanim iskustvom u radu s dječjom psihičkom traumom, pozivaju se oni čiji su radovi i izjave daleko od suštine problema.

Jedna od tih "stručnjakinja" je Anita Lauri Korajlija s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, poznata po znanstvenim radovima koji promoviraju ideološke teme poput "Kako obrazovanju dodati dugine boje" ili "Biti transseksualac u Hrvatskoj: model manjinskog stresa". Kako točno ovakvi radovi kvalificiraju nekoga za komentiranje kompleksnih psiholoških trauma i tragedija Njezina jučerašnja izjava na nacionalnoj televiziji da je u školama učinjeno puno u povećanju broja psihologa, ali da ”gase požare, izaziva zgražanje.

Ne, Anita, požari ne nastaju sami od sebe. Oni su rezultat sustavnih propusta, ideoloških eksperimenata u obrazovanju i ignoriranja pravih problema. Vaše riječi zvuče kao poricanje odgovornosti, dok istovremeno stavljate sebe u ulogu vatrogasca. No, istina je da se stvarni vatrogasci stručnjaci s iskustvom u radu s traumatiziranom djecom u ovom trenutku ignoriraju.

Primjer za to je prof. dr. Gordana Buljan Flander, jedna od vodećih europskih stručnjakinja za dječju psihološku traumu i osnivačica zagrebačke Poliklinike za zaštitu djece i mladih. Umjesto da joj se pruži prostor da svojim iskustvom pomogne u razumijevanju i liječenju ovakvih tragedija, ona je marginalizirana. Smijenjena je s funkcije u Poliklinici od strane gradske vlasti na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, nakon što je upozorila na alarmantan porast seksualnog zlostavljanja djece tijekom pandemije.

Anita Lauri Korajlija

Šokantno je da u ovakvom trenutku, kada stručnost i iskustvo trebaju biti ključni, glavnu riječ imaju oni koji nisu vidjeli nijedno dijete u traumi, ali zato imaju bogatu bibliografiju ideoloških tema. Ovime se dodatno traumatiziraju obitelji žrtava i šalje poruka javnosti da stvarna pomoć i kompetencija nisu prioritet.

Gdje su odgovorni za ovakvo stanje Gdje je reakcija nadležnih institucija koje dopuštaju da se tragedije poput ove koriste za promociju pojedinaca s upitnim kvalifikacijama Gdje su urednici medija koji bi trebali znati da u kriznim situacijama javnost treba informirati pravi stručnjaci

Ako se ovakva praksa nastavi, ne samo da ćemo izgubiti povjerenje u sustav, nego ćemo dodatno ugroziti djecu i obitelji koje se bore s posljedicama ovakvih tragedija. Vrijeme je da se postavimo kritički prema onima koji preuzimaju ulogu stručnjaka bez stvarnih kvalifikacija i da damo glas onima koji zaista znaju što rade.

Jer požari se ne gase riječima, nego znanjem, iskustvom i djelovanjem.