Da je čuvanje djece postao odličan biznis to su shvatili mnogi koji su otvorili paušalne obrte upravo za čuvanje djece, nakon što je ukinuta mjera roditelja odgojitelja, a mnoga djeca se nisu uspjela upisati u vrtić. Ekonomskim riječnikom rečeno, potražnja za uslugom čuvanja djece je daleko premašila ponudu i zato je ovaj posao jako isplativ. Za cijenu čuvanja se ni ne pita, sve je prihvatljivo!
Svake godine mjesta u vrtićima nedostaje, a roditelji su na mukama. Probleme ove godine izaziva i direktiva Europske unije po kojoj prioritet imaju djeca od četiri i više godina. Samo je u Zagrebu ove godine čak 10.000 djece ostalo bez vrtića.
"Nadamo se da će upasti u vrtić, a u slučaju da ne upadne izbora nemamo, teta čuvalica jako skupa, baka servis nemamo. Izbora nećemo imati, jedno od nas će morati ostati s djecom, automatski to znači da će netko morati dati otkaz", govori Ivan Šerić iz Zagreba.
"Imam mamu koja je u penziji, pa imam nekoga tko ga može čuvati, ali mnogima je problematično i meni je, bila bi sretnija da mi dijete ide u vrtić", kaže Tihana Jaguljnjak iz Zagreba.
Problemi tu ne prestaju, u Hrvatskoj nedostaje i odgojitelja. Moglo bi ih biti još i manje jer ni za njihovu djecu mjesta u vrtićima nema.
"Nama se u ovom trenutku javilo 20-ak odgojitelja koje razmišljaju da daju otkaz jer za njihovu djecu mjesta u vrtićima nema. To su zapravo ozbiljni problemi jer u ovom trenutku nedostaje 5 tisuća odgojitelja, a mi ne činimo ništa ni da zadržimo one koje u ovom trenutku imamo", govori Katarina Turković Gulin, predsjednica udruge Sidro.
{youtube}hHiY-4uqurY{/youtube}
"Da, moja kći nije uspjela upisati djecu. Njih su dvoje, u dva vrtića je dala molbu, ni jedan nije dobila. Pitamo se što sad, ja sam bolesna baka. Naravno da bih voljela pričuvati, da sam zdrava. I mene boli", razočarana je baka malih blizanaca.
"Ja koja radim taj posao, sad već preko 40 godina Nisam prije 27 godina isto tako dobila vrtić za svoju djecu u mjestu stanovanja, nego sam skupo plaćala ženu i snalazila se svakako. Ništa čudno i u današnje vrijeme", smatra čitateljica.
"Roditelji bi pristali da upišu djecu u privatne vrtiće da plaćaju puno više nego što bi trebali, ali nema. Mi nemamo ni privatnih vrtića dovoljno da bi obuhvatili svu djecu", dodaje Vrdoljak Skelin.
Čuvanje djece kao odličan biznis
Kako su gradski vrtići popunjeni, tako su i privatni vrtići skroz popunjeni pa su roditelji koji nisu uspjeli svoju djecu upisati u vrtić primorani tražiti alternativna rješenja poput privatnih tvrtki koje se bave čuvanjem djece.
Kako je potražnja za uslugom čuvanja djece daleko premašila ponudu, tako je i cijena usluge porasla. Ako uzmemo u obzir da roditelji po djetetu plaćaju čak 400 mjesečno za čuvanje, ovo je itekako odličan biznis.
Jedna vlasnica obrta je čak napisala objavu u grupi tražeći pomoć što da radi sada kada je prešla dozvoljeni limit od 300.000 kuna prihoda u protekloj godini za ulazak u PDV.
Oslobođenje od plaćanja PDV-a za usluge dadilja - Zakon donešen još 2020. godine
Novi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost donio je dobru vijest za sve dadilje obrtnice koje su do sada bile u sustavu PDV-a.
Od 1.1.2020. sukladno Zakonu o izmjenama Zakona o porezu na dodanu vrijednost (NN121/19) ukidanjem stavka 3. u članku 39. Zakona o PDV oslobađaju se od plaćanja PDV-a.
U nastavku teksta dolje možete vidjeti mišljenje Porezne uprave koje je objavljeno na web stranici Porezne uprave, a možete ga pročitati u cijelosti na ovom linku: http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspxid=19678
Dakle, dadiljanje je oslobođeno plaćanja PDV-a pa čak i kada dadilja obrtnica prijeđe limit od 300.000 kuna godišnje!
Ovakvih prihoda i pogodnosti se ne bi posramili ni neki vlasnici IT tvrtki za koje se inače slovi da su u rangu doktora koji zarađuju jako puno novaca, ako ne i više od doktora.
Tko zna, možda neki vlasnici IT tvrtki promijene branšu i krenu se baviti dadiljanjem. Uostalom, tko ne voli djecu, zar ne