S modernim vremenima dolaze i moderna praktična rješenja kao i uvođenje kartičnog plaćanja u sve oblike poslovanja. Recimo, u Švedskoj je smiješno ako izvadite keš i želite nešto platiti jer tamo se sve plaća karticama pa čak i piće u kafićima.
Cijeli svijet ide prema bezgotovinskom plaćanju, već dugo vremena se uvodi kartično plaćanje u većinu poslovanja, a od nedavno je to počela raditi i crkva. Međutim, kada je crkva u pitanju onda se dovode u pitanje moralna i vjerska načela.
Crkva u Poljskoj: "Nemate keša Nema problema, primamo kartice, Google pay, Android pay, Samsung pay i Apple pay".
POS uređaj instaliran u poljskoj crkvi kako bi vjernici mogli donirati novce
Zamislite da dođete u crkvu s novčanicom od 100 eura, a želite dati lemozinu 10 eura. Hoćete li dati 100 eur i tražiti kusur od 90 eura Ili ćete jednostavnije platiti karticom 10 eura Ili ćete se "osramotiti" i ne dati ništa.
Iz perspektive praktičnih načela ovo je odlično rješenje, međutim iz perspektive vjerskih načela ovo je veliko pitanje.
Lemozine i donacije su dobre za crkvu jer tako vjernici pomažu svojim župama u obnovi crkve, prikupljanju donacija za nemoćne i sl. i to je jako lijepo i plemenito.
Međutim, osim lemozine i donacija u crkvi se prodaju razne knjige, časopisi i sl., a naravno, uvođenjem kartičnog plaćanja banke imaju svoj interes jer naplaćuju provizije za korištenje kartičnog plaćanja.
Dakle, na uvedenim kartičnim plaćanjima banke zarađuju, što je protivno Isusovim naukama, iako je Isus bio Židov.
A tko je izmislio bankarski sustav Židovi! Isti onaj "izabrani narod". Vlast nad valutom je zapravo vlast nad ljudima koji koriste tu valutu. I tu dolazimo do materijalizma.
Današnja crkva se uvelike promijenila, modernizirala, papa već godinama koristi Twitter, tj. današnji "X", uvode se nove metode kako privući mlade u crkvu, organiziraju se techno partiji u samoj crkvi i sl.
Hoće li se ovaj trend proširiti na sve crkve u svijetu, na druge religije i hoće li se možda vremenom uvesti i plaćanje kriptovalutama, vrijeme će pokazati.
Današnja crkva zasigurno nije onakva kakvu je u Isus zagovarao!
Trebamo se samo prisjetiti što je Isus učinio kada je zatekao trgovce u crkvi, u kući Oca njegovog.
{youtube}cfqTTCx7WVg{/youtube}
Ovdje Isus zapravo govori o odricanju od materijalizma jer svrha života je duhovni napredak kako bismo postali jedinstvo s Jednim, tj. Bogom.
Više o toj temi možete pročitati na web stranici www.svrhazivota.com.
[sexypolling id="55"]