Marko Marinić

Je li Slavonija 'pokopala' HDZ

Je li Slavonija 'pokopala' HDZ

Je li Slavonija pokopala HDZ Nije. Je li moguće da u toj regiji dobije manji broj saborskih mandata u odnosu na prethodne izborne cikluse i time morati tražiti jače koalicijske partnere Moguće je.

No, pitanje je tko bi od drugih političkih aktera mogao osvojiti te mandate. Kada se govori o političkoj sceni i izbornim preferencijama u Slavoniji na umu treba imati nekoliko činjenica. Slavonske izborne jedinice su Četvrta izborna jedinica kojoj pripadaju Osječko-baranjska i Virovitičko srijemska županija, te Peta izborna jedinica koja obuhvaća Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku i Vukovarsko-srijemsku županiju, i u svima su još uvijek prisutni ožiljci iz Domovinskog rata.

Slavonija je desetljećima izborni bastion za HDZ, pa je i 2000.godine kada se hrvatsko biračko tijelo okrenulo šesteročlanoj koaliciji, HDZ je na tom području ostvario relativnu pobjedu. U posljednjih desetak godina sa političke scene su praktično nestale neke stanke koje su osvajale saborske mandate i upravljanje lokalnim jedinicama, HSS, HSLS, HSP Na posljednjim lokalnim izborima na vlasti u svih pet slavonskih županija je ili HDZ, u većini gradova i općina, ili nezavisni kandidati i liste. Sve druge stranke uključujući i SDP, Most i Domovinski pokret su u oporbi ili ih uopće nema u lokalnim predstavničkim tijelima. Ivan Penava je u Vukovaru pobijedio s Nezavisnom listom.

Ivana Mujkić, predsjednica vukovarskog DP-a i Ivan Penava

Aktualni prosvjedi poljoprivrednika protiv vladinih odluka vezanih uz Afričku kugu daju privid masovnijeg nezadovoljstva HDZ-om, ali takvih prosvjeda je bilo i prije, pa se izborni rezultati nisu puno mijenjali. Dakle, pitanje je koja politička stranka može „oteti HDZ-ove glasove”. Najavljena Hrvatska poljoprivredna stranka će biti neuspješan deja vu mnogih regionalno interesnih pokušaja etabliranja političke stranke. Domovinski pokret, iako u usponu, teško se iz Vukovara probija u ostatak Slavonije. HDZ u tri županije ima stabilne stranačke organizacije. Na čelu su im osobe koje uživaju respekt u širem biračkom tijelu, Antonija Jozić (Požeško-slavonska županija), Ivan Anušić (Osječko-baranjska županija) i Igor Andrović ((Virovitičko-podravska županija).

Danijel Marušić, Damir Dekanić, Antonija Jozić, Igor Andrović i Ivan Anušić

Brodsko-posavska županija na čelu ima relativno popularnog župana Danijela Marušića, ali u obadva grada već nekoliko izbornih ciklusa vladaju nezavisni Mirko Duspara u Slavonskom Brodu i Vinko Grgić u Novoj Gradišci. U jednoj izbornoj kombinaciji Slavonski Brod bi mogao umanjiti broj HDZ-ovih saborskih mandata. Naime, tamošnje biračko tijelo bi u pravilu mandat na lokalnim izborima povjerilo Mirku Duspari, a isti birači bi na parlamentarnim izborima glasove davali HDZ-u. Međutim, primjetno je političko zbližavanje Ivana Penave i slavonskobrodskog gradonačelnika, te ukoliko se potonji nađe na DP-ovoj listi moglo bi doći do drugačijeg izbornog epiloga.

Zoran Milanović i Mirko Duspara

Isto vrijedi i za Grgića. Ukoliko se dogovori sa nekom etabliranom oporbenom strankom mogli bi HDZ-u pomrsiti račune i u Novoj Gradišci. Vukovarsko-srijemska županija bi realno mogla biti „Ahilova peta” HDZ-a. Prvo, tamo je na čelu HDZ-ove organizacije Mario Banožić koji je ugrozio rejting stranke nekompetentnim vođenjem resora obrane, totalnom eutanazijom HDZ-ovog stranačkog života na tom području, a kulminirao krivnjom u prometnoj nesreći u kojoj je poginuo otac dvoje malodobne djece. Iako, župan Damir Dekanić relativno dobro kotira u svom biračkom tijelu i on je opterećen prometnim prekršajem u alkoholiziranom stanju i optužen za trgovinu utjecajem na lokalnu policiju. Drugo, tamo je Domovinski pokret vrlo angažiran i rado bi „vukovarsku priču” prelili u ostatak županije.

Mario Banožić

To će im teško poći za rukom u Vinkovcima gdje gradonačelnik Ivan Bosančič uživa visoki postotak potpore, ali u Županji, Otoku i mnogim općinama mogli bi pridobiti dobar dio birača na svoju stranu. I, dakako, HDZ u Slavoniji može ugroziti, u Hrvatskoj već puno puta viđena, negativna motivacija birača, gdje se ne bira već glasovanjem kažnjava vladajuća stranka, kao na nedavnim izvanrednim izborima u Orahovici. Ono što bi doista moglo i „pokopati” HDZ u Slavoniji je mogućnost dopisnog glasovanja, jer je iz Slavonije odselilo u druge zemlje oko 250.000 ljudi. No, takvu izbornu mogućnost teško da ćemo vidjeti na nadolazećim parlamentarnim izborima.