Marko Marinić

Što se to dogodilo u protekle dvije godine i zašto se popularnost zagrebačkog gradonačelnika toliko strovalila

Što se to dogodilo u protekle dvije godine i zašto se popularnost zagrebačkog gradonačelnika toliko strovalila

Čak 75% birača Tomislava Tomaševića za prve dvije godine gradonačelničkog mandata ocjenjuje nezadovoljavajućom ocjenom, a 68% onih koji su 2021. godine glasali za njega to danas ne bi ponovili.

Portal CRONA proteklih dana proveo je anketu na području grada Zagreba pod nazivom: Jeste li zadovoljni radom gradonačelnika Tomislava Tomaševića Zagrepčani su u prilično velikom broju sudjelovali u anketi, a na https://www.facebook.com/slavonija.in/ uz rezultate ankete nalaze se i 480 komentara kojim su uglavnom negativno određeni prema aktualnom zagrebačkom gradonačelniku.

REZULTATI:

[sexypolling id="30"]

[sexypolling id="31"]

[sexypolling id="32"]

Što se to dogodilo u protekle dvije godine i zašto se Tomaševićeva popularnost toliko strovalila Pravi odgovor se možda krije u komentaru o rezultatima ankete koji je za Portal Crona dao Tomislav Tomašević. S razlikom da on svoje poteze, odluke i politiku smatra pozitivnim dostignućima, a većina birača prevarom i komunističko-liberalnim iživljavanjem nad gradom Zagrebom i njegovim stanovnicima.

I doista, Platforma Možemo je potpuno ideološki zaglibila, umjesto novih modernih i progresivnih ideja žive i provode politiku komunističkog terora prošlog stoljeća. Osim što se Rada Borić sada više ne zalaže za strogo tamničenje homoseksualaca nego se šepuri u prvim redovima LGBT Pridea.

Pod egidom raznih sloboda ustvari se nastoje uništiti sve tradicionalne vrijednosti hrvatskog naroda, a poglavito one koje su vezane uz katolički nauk. Grad je sve zapušteniji, pa danas, iako vjerojatno iz posve drugog razloga, njime lutaju divlje svinje. Gradonačelnik se hvali podizanjem plaća u gradskim poduzećima i uvođenjem reda u njih, a s druge strane radnici tih tvrtki svako malo štrajkaju, a stotine tužbi se nalaze na sudovima.

Mjere oko zbrinjavanja i razdvajanja otpada kao vrhunac njegovog gradonačelnikovanja su rezultirale gomilama otpada po zagrebačkim kvartovima kao nikada prije. Dakle, uglavnom sve što su radili izazvalo je i izaziva ogorčene reakcije građana. Mnogo toga još drži u sferi obećanja kao da je kampanja još uvijek u tijeku.

Sve u svemu potvrdila su se zloslutna predviđanja da je na čelo grada došla osoba bez ikakvoga radnoga i upravljačkog iskustva, već puki aktivist okružen ljudima prožetima ideološkom mržnjom.

U nastavku u cijelosti objavljujemo komentar Tomislava Tomaševića na rezultate ankete:

„Na polovici mandata, u ove dvije godine pokrenute su brojne promjene:

Stabiliziran je Gradski proračun. Prvi put nakon 20 godina, godina se završava planiranim suficitom kojim se, nažalost, otplaćuje naslijeđeni dug. Time se polaže temelj zdravog razvoja grada u budućnosti.

Reorganiziran je rad gradske uprave - umjesto 27 sada je 16 gradskih ureda i gotovo 40% rukovodećeg kadra manje. I još važnije - zapošljava se isključivo preko javnih natječaja stručne i sposobne ljude.

Restrukturirano je poslovanje Holdinga koji, iako opterećen dugom od 5 milijardi kuna, 2022. je završio s pozitivnim rezultatom. Rejting mu je porastao čak dva puta u godinu dana. Kao i rejting Grada.

Revidirana je mjera roditelj-odgojitelj i samo u 2022. oslobođeno je 160 milijuna kuna za investiranje u vrtiće. Jedan je upravo izgrađen, do kraja godine će se završiti njih još šest, i započeti gradnju još desetak. Ukupno u mandatu planira se završiti ili započeti izgradnja preko 20 dječjih vrtića. U sljedeće dvije godine cilj je da svako dijete u Zagrebu ima osigurano mjesto u vrtiću.

Obnovljeno je i nadograđeno šest škola i uz to cjelovito obnoviljeno još njih šest. Sveukupno će se za obnovu javnih zgrada iz Fonda solidarnosti povući 185 milijuna eura, gotovo 100 puta više nego je bila vrijednost projekata pri preuzimanju gradske uprave.

Povećana su materijalna prava za radnike Holdinga i ZET-a, dječjih vrtića i gradskih ustanova, a u gradskim poduzećima je ukinut agencijski rad.

Uveden je novi model sakupljanja otpada. 80% stanovnika sada reciklira pa je postotak odvajanja veći za čak 30%. Maknuta je polovica svih kanti s javnih površina, a ovo ljeto kreće i izgradnja 150 podzemnih spremnika u centru grada. Važno je razumjeti da se reforma ovakvog opsega ne može izvesti preko noći, no ono što su građani do sada pokazali ulijeva optimizam da će Zagreb biti brži od mnogih drugih gradova, jer je velika većina Zagrepčanki i Zagrepčana posvećena održavanju Zagreba čistim i urednim.

Nakon 7 godina u gradskoj bolnici Sveti Duh žene ponovo mogu ostvariti svoje pravo na pobačaj. Uveden je građanski odgoj i obrazovanje u škole, kako bi učenici aktivno sudjelovali u rješavanju izazova u svojoj okolini.

Otkriven je spomenik žrtvama fašizma i ustaškog režima, spomen ploču na Dotrščini, obilježeno je stradanje obitelji Zec na Sljemenu. Grad podržava Pride i otvorenost prema svima koji pridonose našem gradu.

Najveća kapitalna investicija mandata posvećena je Paromlinu koji će postati gradska knjižnica i novi društveno-kulturni centar.

Proširene su biciklističke staze na Jarunu, započeli izgradnju zelene biciklističke staze uz Savu i biciklističkih magistrala na zapadu i istoku grada.

Uvođen je red i u javni prostor: tramvajima se vraća plava boja, ograničene su površine billboarda, a Trg bana Jelačića oslobođen je od šatora.

Ukinuta je rasprodaja gradskih stanova. Izgradnjom novih povećat ćemo fond stanova za javni i socijalni najam, uz priuštive cijene stanovanja.

I, nakon godina zanemarivanja, pokrenuta su ulaganja u javni prijevoz - nabavljeno je 65 novih autobusa i osigurano financiranje za 20 novih tramvaja koji će voziti po novim trasama pruga u Sarajevskoj i Heinzelovoj.”