Zdravko Ronko više nije čelnik požeškog SDP-a, ali njegova politička ideja i dalje duboko živi među njegovim nasljednicima.
Portal Slavonija.in gaji profesionalnost i objektivnost, nepristrano i točno informiranje čitatelja, te svi akteri na političkoj sceni kod nas imaju prostor za iznošenje svojih stavova, ideja, prijedloga, ali i kritika na račun drugih političkih opcija. Ipak postoje granice.
Prije koji dan na redakcijski mail stiglo je priopćenje Kluba vijećnika SDP-a Gradskog vijeća Grada Požege pod naslovom Grad propada, a „Gradonačelnik se češlja”. Objavili bi ga da čitajući tekst priopćenja nismo naišli na ono što bi Facebook nazvao neprimjerenim sadržajem, ili sadržajem koji potiče, u najmanju ruku, antagonizam, da ne kažemo jal i mržnju građana jednog grada prema građanima drugog grada. Nastranu i to što cijelo priopćenje vrvi netočnim činjenicama i klevetničkim zaključcima. „Sada smo svjedoci vremena u kojem Požega ostaje bez svog Veleučilišta, te kako se otvara Fakultet turizma koji je pri Osječkom sveučilištu Nastavni kadar koji je stvarao vrhunske stručnjake u proizvodnji grožđa i vina ostat će većinom bez posla, jer Osječani dovode svoje kolege, kumove i prijatelje iz Osijeka da predaju”, tvrde u svom priopćenju požeški SDP-ovci, a da nisu naveli niti jedan primjer „osječkog nepotizma”. Ne navode da Požega, ustvari, odnedavno ima dva fakulteta, Fakultet turizma i ruralnog razvoja i Fakultet agrobiotehničkih znanosti, te će u Požegi biti promovirani diplomirani stručnjaci, a ne kao do nedavno dodiplomska nedefinirana zvanja. I nije im vlasnik Osječko sveučilište jer nikome nije vlasnik, već Ministarstvo znanosti i obrazovanja koje je osnivač svih fakulteta u Hrvatskoj. Fakulteti u Požegi imaju svoju pravnu osobnost. Profesori i predavači na fakultetima odabiru se temeljem kriterija koje definira Ministarstvo, a ne ničiji kumovi i prijatelji.
No, vratimo se Zdravku Ronku, odnosno nastavljačima njegovog lika i djela, Mitru Obradoviću, Dinku Zimi i Martini Vlašić Iljkić. Zdravko Ronko je godinama nipodaštavao Pleternicu, prava njihovih građana, te posebice političare iz tog grada. U vrijeme dok je SDP bio na vlasti u državi opstruirao je sve prijedloge i projekte koji su dolazili iz Požeško-slavonske županije jer su dolazili od župana, gradonačelnika i načelnika s HDZ-ovom članskom iskaznicom. Žitelji, odnosno, birači u Požeštini mogli su birati između štetne „Ronkovštine” ili modela razvijanja županije, njenih gradova i općina učinkovitim korištenjem bespovratnih sredstava države i Europske unije. Pa su prvo sklonili SDP sa vlasti u Županiji, pa potom i u Požegi, pa u Kutjevu, Čaglinu Uz gradove i općine kojima je već upravljao HDZ cijela je Požeško-slavonska županija poplavila. Jedina u Hrvatskoj. Isti rezultat potvrđen je na posljednjim lokalnim izborima. Ali Mitar, Dinko i Martina nisu shvatili poruku birača. Pleternica im je za sve kriva. Po njima pleternička djeca ne bi smjela ići u srednju školu u svom gradu, po njima Pleterničani ne bi smjeli svoje potrebe po pitanju zdravstvenog osiguranja rješavati u svom gradu već putovati u Požegupitanje je smiju li uopće disati bez da im to amenuje Klub vijećnika SDP-a Požege. „Župani dolaze iz Pleternice!” optužujuće vape SDP-ovci požeškom gradonačelniku Glaviću! No, na posljednjim izborima županica Antonija Jozić nije došla, nego prošla, navijačkim žargonom „pomela” SDP-ovog protukandidata sa 40% !!! razlike na razini županije, a u gradu Požegi razlika je bila 20%. Sa istim postotkom razlike Željko Glavić iza sebe je ostavio Mitra Obradovića, pa se danas dr.Željko češlja, a Mitar češe.
Stoga bi vodećim požeškim SDP-ovcima bilo bolje da se bave projektima, idejama i boljim rješenjima za Požeško-slavonsku županiju i da ih ponude njezinim biračima nego da recikliraju somnobulni antagonizam, odnosno, „Ronkovštinu” koja je opravdano doživjela krah i bačena na deponiju političkog gnojiva.