Do lokalnih izbora u Hrvatskoj ostalo je manje od 50 dana, a politička scena sve je nestabilnija. Mediji svakodnevno izvještavaju o novim kandidatima koji žele preuzeti vlast u svojim lokalnim zajednicama, dok se istovremeno niz afera i rad USKOK-a odražavaju na povjerenje građana u institucije. Javnost s razlogom postavlja pitanje hoće li se nakon ovih izbora doista nešto promijeniti ili će sve ostati isto, uz rotaciju imena na funkcijama
Osim unutarnjih političkih problema, situaciju dodatno kompliciraju i vanjskopolitička zbivanja. Nestabilnost u regiji, sigurnosne prijetnje, ekonomski izazovi i globalna kriza utječu na svakodnevni život građana, ali i na odluke koje će donijeti na predstojećim izborima. Dok se vladajući pokušavaju održati na vlasti unatoč brojnim aferama, oporba traži način kako se nametnuti kao vjerodostojna alternativa. Sve to dovodi do sve veće zbunjenosti i nezadovoljstva birača, koji su izgubili povjerenje u politički sustav.
Politička apatija je najveći neprijatelj demokracije
Izbori koji će se održati 18. svibnja predstavljaju priliku za građane da odluče tko će ih voditi iduće četiri godine. Neovisno o političkim preferencijama, važno je da birači preuzmu odgovornost i iskoriste svoje pravo glasa. U tom kontekstu, i mediji imaju ključnu ulogu poticati građane na izlazak na izbore i pružati im objektivne informacije. No, suočeni s konstantnim političkim aferama i manipulacijama, mnogi građani odustaju od glasanja, uvjereni da su svi političari isti i da njihov glas ne može promijeniti stvari.
Ovakav način razmišljanja posebno je opasan u trenucima kada demokratske institucije gube povjerenje građana, a politički sustav sve više nalikuje zatvorenom krugu moći u kojem se izmjenjuju isti akteri. Bez aktivnog sudjelovanja građana, demokracija postaje iluzija, a korupcija i nesposobnost nastavljaju dominirati političkom scenom.
Karikatura koja je podijelila javnost
Umjetnici, a posebno karikaturisti (kao i novinari), svojim radovima često komentiraju političku stvarnost, ponekad koristeći satiru kako bi naglasili probleme društva. Međutim, nedavna karikatura poznatog karikaturista Nik Titanika, objavljena 23. ožujka 2025. na portalu 24sata, izazvala je podijeljene reakcije.
Karikatura prikazuje najveće političke stranke u Hrvatskoj kao različite boje koje se, kada se spoje, pretvaraju u jedan veliki, smeđi komad balege. Ovakav prikaz političke scene šalje snažnu poruku o nepovjerenju u političke stranke, ali i otvara pitanje potiče li ovakav pesimizam dodatnu političku apatiju
Dok jedni smatraju da ovakva satira vjerno prikazuje stvarnost i pomaže građanima da prepoznaju licemjerje političara, drugi upozoravaju da takve poruke mogu samo dodatno obeshrabriti birače. Ako su svi isti i ako su svi loši, zašto uopće glasati Upravo takva klima pogoduje vladajućima, koji najviše profitiraju od pasivnosti birača.
Odgovornost građana je izađi na izbore
U vremenu kada su političke odluke ključne za budućnost Hrvatske, odgovornost svakog građanina je sudjelovati u demokratskom procesu jer ignoriranje izbora nikada nije rješenje. Politički sustav možda jest manjkav, ali jedino kroz aktivno sudjelovanje može se utjecati na njegov razvoj.
Umjesto da se prepuste rezignaciji, građani bi trebali prepoznati moć koju imaju. Svaki glas može pridonijeti promjeni, a pasivnost samo osigurava nastavak statusa quo. Na predstojećim izborima odlučivat će se o upravljanju lokalnim zajednicama, o projektima koji će oblikovati svakodnevni život, o budućnosti djece i mladih.
Zato je važno ne dopustiti da cinizam i razočaranje prevladaju. Možda pojedinačni glas ne može odmah promijeniti sustav, ali ako se svi vode tom logikom, ništa se nikada neće promijeniti. Izbori su prilika da se jasno i glasno izrazi stav, a ne prilika za prepuštanje apatiji i nezainteresiranosti. Pa se onda neće događati scene gdje lokalni šerifi najavljuju sigurne pobjede u prvom krugu izbora u svojim gradovima i županijama, objavljivanjem svojih propagirajućih letaka i govora kroz 'svoje' medije, kako bi uljepšali pravu istinu i stvarnost svoje sredine (čitaj Vinkovci, Ivan Bosančić). Ili biti toliko uhljebljen da nakon 20 godina vladavine radiš i ulažeš 'minimum' truda, praveći se da je sve u redu, a istina je da sredina kojoj si ti na čelu sustavno i društveno propada (čitaj Slavonski Brod, Mirko Duspara).
Karikaturiste boli briga što se događa, njima je bitno da imaju dovoljno materijala za svoje radove; jer će ti isti karikaturisti poslije izbora na kojima je izašlo manje od pola populacije Republike Hrvatske, izraditi karikaturu koja će se rugati pasivnosti naroda, u državi gdje uvijek ista lica sjede na vlasti.
Zar su svi doista isti Jesu ako uvijek isti ljudi sjede na istim mjestima. Zbog toga građani imaju izbor iskoristiti svoju moć ili je prepustiti drugima.