Od petka do nedjelje lovište LD Posavina u Davoru ugostilo je sedmi međunarodni lov s orlovima, jedinstveni događaj u Europi.
Glavni cilj ove spektakularne manifestacije bio je kontrola populacije zlatnih čagljeva, koji se zbog zabrane lova vatrenim oružjem u blizini naselja sve češće približavaju kućama, postajući prijetnja lokalnom stanovništvu.
Kad orao zamijeni pušku
Lov s orlovima, drevna tradicija koja je prepoznata kao UNESCO-ova nematerijalna kulturna baština, spoj je vještine, preciznosti i poštovanja prema prirodi. Tomislav Dokuzović, jedan od organizatora, naglasio je značaj ovog događaja:
Ovo je jedinstven lov u Europi. Zahvaljujemo Općini Davor i načelniku Ćuri Anđelkoviću na gostoprimstvu i pokroviteljstvu. Posebno smo ponosni što smo dio baštine koja traje tisućama godina.
Njegov kolega, proslavljeni uzgajivač lovačkih pasa i sokolar Hari Herak, dodao je da je ovaj lov više od demonstracije vještine:
Ovo je prilika da sačuvamo tradiciju naših predaka i educiramo mlađe generacije o odgovornom upravljanju divljači.
Sklad sokolara, pasa i zlatnih orlova
Branimir Reindl, iskusan sokolar, opisao je kako izgleda priprema zlatnih orlova za lov:
Orlovi su spremni za lov tek nakon dvije godine života. Prije nego što ih pustimo, psi otjeraju čaglja ili lisicu prema nama. Kad se uvjerimo da nema druge divljači, ptice kreću u akciju. Najčešće koristimo ženke jer su krupnije i snažnije od mužjaka, s rasponom krila do dva metra i težinom od pet kilograma.
Orlovi su iznimno inteligentni i u savršenoj koordinaciji s ljudima i psima, što ovaj lov čini pravim spektaklom. Ipak, sigurnost ptica na prvom je mjestu.
Drevna vještina skupa strast
Odgajanje zlatnih orlova zahtijeva posvećenost i značajna financijska sredstva. Neslužbeno se doznaje da cijena jednog ptića može doseći 4000 eura. Ove veličanstvene ptice odgajaju se na dva načina prirodno, kada ih hrane roditelji, ili uz ljudsku intervenciju, od samog izlijeganja.
Poseban je i ritual koji prati lov. Nakon prvog ulova, novopridošli lovac biva „kršten” simboličnim udarcima prutom po leđima uz klečanje uz plijen i orla, čime postaje punopravni član sokolarske zajednice.
Tradicija stara tisućama godina
Korijeni lova s orlovima sežu u Središnju Aziju, gdje su nomadi koristili ove moćne ptice kako bi preživjeli surove zime. Zlatni orao, poznat i kao „berkut”, bio je ključan za opstanak cijelih zajednica.
Danas smo čuvari ove tradicije, ali i prirode. Svaki ovakav lov doprinosi održavanju prirodne ravnoteže, što je iznimno važno, posebno sada kad se čagljevi sve više približavaju ljudima zaključuje Reindl.
Ovaj jedinstveni događaj u Davoru pokazao je kako je tradicija sokolarenja još uvijek živa te da zahvaljujući entuzijazmu sudionika i međunarodnoj suradnji povijest može pronaći svoje mjesto i u suvremenom društvu.
Lov s orlovima nije samo atraktivan prizor, već i važan korak u očuvanju prirode i kulturne baštine. Na pitanje o budućnosti ovog jedinstvenog događaja, organizatori odgovaraju jednoglasno: "Vidimo se iduće godine u još većem broju!"
{youtube}DDUPdIt0Jr4{/youtube}