Slavonskobrodska tvrtka postat će središnji centar u ovom dijelu Europe za servisiranje američkih oklopnih vozila.
Iz Ministarstva obrane odgovorili su kako projekt opremanja Hrvatske vojske vozilima Bradley teče planiranom dinamikom, a njegov je dovršetak planiran 2026. godine
Prvi kontingent američkih oklopnih vozila Bradley trebao bi iz pustinje u Nevadi početkom zime doći u Hrvatsku. Sada već bivši ministar obrane Mario Banožić početkom mjeseca je u Hrvatskom saboru najavio kako će američka oklopna borbena vozila Bradley stići do sredine prosinca. Govoreći tada o posjetu SAD-u, Banožić je tada izjavio kako će se revitalizacija ovih vozila obavljati u tvrtki Ćuro Ćaković, koja će tako postati središnji centar u ovom dijelu Europe za servisiranje vozila Bradley. U tom je kontekstu istaknuo kako će sigurno postojati i daljnja suradnja kad je u pitanju održavanje i rezervnih dijelova ovih vozila.
Ugovor vrijedan 3,6 milijuna eura
Iz slavonskobrodske grupacije već su priopćili kako je njezina tvrtka Ćuro Ćaković Specijalna vozila potpisala ugovor vrijedan 3,82 milijuna dolara (3,6 milijuna eura) s američkom podružnicom međunarodne obrambene, zrakoplovne i sigurnosne tvrtke BAE Systems za suradnju pri nabavi oklopnih borbenih vozila Bradley Hrvatskoj. Ugovor je potpisan kako bi se provela početna faza projekta isporuke Bradleya MORH-u. Time je potvrđeno dugo čekano sklapanje velikog posla. Iz Ministarstva obrane na naš su upit ranije odgovorili kako projekt opremanja Hrvatske vojske vozilima Bradley teče planiranom dinamikom, a njegov je dovršetak planiran 2026. godine.
Potpisivanjem ugovora tvrtke BAE Systems s tvrtkom Ćuro Ćaković Specijalna vozila stekli su se preduvjeti za isporuku vozila Bradley u Hrvatsku. Dolazak prvih vozila iz SAD-a u Hrvatsku očekuje se do kraja ove godine, nakon čega započinje njihova revitalizacija u tvrtki Ćuro Ćaković Specijalna vozila potvrdili su nam u Ministarstvu obrane. Posao s Bradleyima Hrvatskoj je ponuđen još prije šest godina, no tek se u siječnju prošle godine aktualiziralo konačno donošenje odluke o prihvaćanju ponude. Hrvatska je vlada prihvatila američku ponudu o donaciji i kupnji njihovih 89 rabljenih borbenih vozila radi poboljšanja sposobnosti svojih kopnenih snaga i ispunjavanja obveza koje je preuzela kao članica NATO-a, a dogovoreno je i kako će se sklapanje i opremanje te servisiranje tih vozila obaviti u slavonskobrodskoj grupaciji.
Premijer Andrej Plenković rekao je tada da je Hrvatska uspjela u pregovorima izboriti znatno kvalitetnije uvjete te da je ukupna vrijednost ovog programa 196,4 milijuna dolara, ali da će zahvaljujući 51,1 milijun dolara vrijednoj donaciji američke strane ukupna uplata hrvatske strane biti 145,3 milijuna dolara. "Hrvatska će vojska tijekom sljedećih nekoliko godina na ovaj način dobiti novu kvalitetu i biti mnogo bolje opremljena za ispunjavanje svojih zadaća, a strateški je cilj Hrvatske o jačanju savezničkih, partnerskih i prijateljskih odnosa s SAD-om ispunjen", rekao je tada Plenković.
Prema ugovoru, Hrvatska će nabaviti 62 borbena vozila Bradley, uz još 22 vozila za rezervne dijelove te pet vozila za obuku. Modernizaciju i održavanje ovih vozila od 2023. do 2026. provodit će tvrtka Specijalna vozila Ćuro Ćaković. Predsjednik Uprave državne Agencije za trgovinu naoružanjem i vojnom opremom "Alan" i predsjednik Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije Goran Basarac smatra da bi posao s Bradleyima mogao biti jako dobra stvar za Ćuru Ćakovića.
Teško mi je u ovom trenutku nešto komentirati s obzirom na to da nisam vidio ugovor, ali ako Ćaković postane regionalni centar za reparaciju i oporavak tih vozila, kao što je najavljeno, to će za njih kao tvrtku definitivno biti zanimljiv izvor prihoda i sigurno će ih podignuti. To je velika stvar i za Hrvatsku, jer znamo da rat u Ukrajini traje, pa se potencijalno možda otvara mogućnost da se neka vozila iz Ukrajine spuste do Hrvatske na obnovu i revitalizaciju. Stoga je bitno imati tvrtku koja to može odraditi kaže Basarac. Prema njegovim riječima, radi se o zanimljivom projektu koji dodatno učvršćuje odnose između Hrvatske i SAD-a. Oni su, ističe, otprije na dobrim osnovama, a ovo je samo još jedna potvrda učvršćivanja dobrih i kvalitetnih odnosa s našim ključnim strateškim partnerima.
Učvršćivanje veza s SAD-om
Nakon posla s borbenim avionima Rafale s Francuzima, došli smo do naših primarnih strateških partnera Amerikanaca. Po mom mišljenju, posao s Bradleyima dobra je osnova i konkretan projekt koji učvršćuje te veze i koji nam nudi mogućnost za neka možebitna buduća ulaganja. U svakom slučaju, dobro je imati takav centar ovdje, jer znamo da su se i brodovi američke mornarice reparirali u našim brodogradilištima. Dolazak te vrste posla u Hrvatsku dokaz je da oni računaju na nas i smatraju nas svojim partnerima, a samim tim i uzimaju u neku vrstu zaštite i sigurnosti, što je u ovom trenutku vrlo važno ističe Basarac.
Podsjetimo, Grupa Ćuro Ćaković od rujna prošle godine u većinskom je vlasništvu češkog konzorcija DD Acquisition. Nije tajna da su češki investitori primarno zainteresirani za industriju vagona, no i razvoj vojnog programa u kojemu u Slavonskom Brodu imaju iskustva dolazi do izražaja s novim geopolitičkim previranjima koja idu na ruku vojnoj industriji. Već je prošle godine znatno povećana proizvodnja u segmentu izrade vagona, a ratne prilike koje su se nadvile nad Europom otvorile su važan prostor i u vojnom segmentu.