Ministarstvo poljoprivrede objavilo je novu naredbu o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge, u kojoj stoji, uz ostalo, da i dalje vrijedi zabrana klanja za vlastite potrebe na području Vukovarsko-srijemske te u dijelu Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije.
Dakako, i dalje se iščekuje 15. prosinca, kada Europska komisija treba odlučiti o zoniranju, tj. hoće li za VSŽ i BPŽ doći do popuštanja mjera, odnosno vraćaju li se svinjokolje za vlastite potrebe u dvorišta, a time i promet mesom. "Odluka stupa na snagu s danom objave u glasilu EU-a. Odluka slijedi možda već u petak prijepodne. Nadam se dobrim vijestima", kaže državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić, koji za novu naredbu kaže da se njome "sada resetira stanje". Dodaje da je u četvrtak bio 15. dan bez novih slučajeva ASK-a.
Naredbom je određena obveza subjekata da kontinuirano dojavljuju broj svinja koje drže u objektima. "Svi subjekti koji drže svinje, a nisu dojavili brojno stanje svinja od srpnja 2023. dužni su u roku od deset dana od stupanja na snagu naredbe, do 23. prosinca, prijaviti brojno stanje svinja u svojim objektima. Svi subjekti koji drže svinje dužni su prijavljivati premještanje svinja i obvezno svaku promjenu brojnog stanja - uginuće, prasenje, premještanje, klanje u vlastitom objektu i drugo", navode u Ministarstvu. Dojava se provodi samostalnim unosom u aplikaciju VetIs, preko ovlaštene veterinarske organizacije ili preko djelatnika Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu u roku od tri dana od promjene.
”U zonama ograničenja I, II i zaraženoj zoni (dio Sisačko-moslavačke, Karlovačke, Ličko-senjske i Zadarske županije, gdje se bolest pojavila samo u divljih svinja), na objektu na kojem se drže svinje i koji udovoljava svim uvjetima biosigurnosti i drugim propisanim uvjetima za držanje svinja te ako se na objektu provodi nadziranje afričke svinjske kuge i ako kliničkim pregledom provedenim od strane ovlaštenog veterinara unutar 24 sata prije klanja nisu utvrđene promjene zdravstvenog stanja svinja na objektu i svinja namijenjenih klanju dozvoljeno je klanje svinja za vlastite potrebe, ističe se u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.
Kako se navodi u priopćenju, za objekte u kojima se drži pet i više rasplodnih svinja ili više od njih 50 ukupno i s ovom naredbom mora se imati plan biosigurnosti. "Plan mora obuhvaćati bar određivanje čistih i prljavih područja za osoblje, ovisno o tipu objekta; određivanje i prema potrebi ažuriranje logističkih mjera za ulazak novih držanih svinja u objekt; postupke za čišćenje i dezinfekciju prostora, prijevoznih sredstava i opreme te osobnu higijenu, pravila za osoblje o hrani u objektu i zabranu osoblju da drži svinje, ciljani periodični program informiranja osoblja objekta, određivanje i prema potrebi ažuriranje logističkih mjera za osiguravanje primjerenog odvajanja različitih epidemioloških jedinica te za sprečavanje dolaska svinja u izravan ili neizravan kontakt s nusproizvodima životinjskog podrijetla i drugim jedinicama u objektu", pojašnjavaju u MP-u.
Plan mora obuhvaćati postupke i upute za primjenu mjera biosigurnosti tijekom gradnje ili popravka prostora ili nastambi te interne revizije ili samoprocjenu provedbe biosigurnosnih mjera. Ističe se i obveza svih subjekata koji drže svinje da prijave veterinaru ako svinje pokazuju znakove bolesti, pobačaj, uginuće. U MP-u podsjećaju da se svinje smiju držati samo u registriranim objektima u skladu sa svim mjerama biosigurnosti.
>> Ocjena ustavnosti mjera protiv ASK-a
>> Netko je stavio šapu na Slavoniju: 'SOA zna za sve i ne može ništa napraviti'
>> Europska komisija stavila ultimatum Hrvatskoj: 'Do 20. studenog riješite problem sa svinjama'
>> 'Izgubili smo rat. Slavonija će postati svinjska pustinja...'