Politika i društvo

Loša kvaliteta zraka u Slavoniji: Slavonski Brod opet prednjači po onečišćenju zraka

Loša kvaliteta zraka u Slavoniji: Slavonski Brod opet prednjači po onečišćenju zraka

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavio je prognozu za trodnevnu kvalitetu zraka na svojim internetskim stranicama. Nažalost, kao što to uvijek biva, Slavonski Brod, uz Zagreb, je trenutno najzagađeniji grad u Hrvatskoj, a možda i ovom dijelu Europe. No, nije samo grad na Savi u problemima s kvalitetom zraka, jer Požega i Osijek također se nalaze na listi zagađenih sredina.

Slavonski Brod opet s neslavnim epitetom

S obzirom da Hrvatska bilježi zabrinjavajuće povećanje onečišćenja zraka u posljednjih nekoliko godina, DHMZ je počeo koristiti posebne tehnologije kako bi lakše utvrdili i prognozirali buduće potencijalno onečišćenje zraka. ATMOSYS je napredni sustav koji kombinira modeliranje atmosfere i umjetnu inteligenciju kako bi predvidio kvalitetu zraka. Sustav koristi sofisticirane modele za simulaciju atmosferskih uvjeta i širenja onečišćujućih tvari, a umjetna inteligencija omogućuje analizu velikih količina podataka, prepoznavanje obrazaca i poboljšanje točnosti prognoza.

Glavna primjena ovog sustava je predviđanje koncentracija ključnih onečišćujućih tvari poput PM2,5, PM10, NO i O, što pomaže u zaštiti zdravlja stanovništva i planiranju mjera za smanjenje onečišćenja.

Naravno, Slavonski Brod, uz Zagreb, nalazi se na vrhu po onečišćenju u Hrvatskoj, posebice zbog utjecaja zagađenja iz susjedne Bosne i Hercegovine, koje pridonosi čak 30 posto onečišćenju. No, lokalna industrija također pridonosi ovom problemu, a zimski mjeseci još više izražavaju ovaj ogroman problem u gradu na Savi. Onečišćenje u Slavonskom Brodu klasificirano je kao "vrlo loše," što je samo samo jedan nivo niži od najvećeg zagađenja.

Požega i Osijek nisu daleko

Nažalost za slavonsku regiju, onečišćenje zraka zahvatilo je druge gradove, Požegu i Osijek, koji na pojedinim mjestima u gradu bilježe lošu kvalitetu zraka. Kvaliteta zraka u oba grada klasificirana su kao "loša" što opet potvrđuje činjenicu da je slavonski zrak u rizičnoj situaciji. Ova mjerila samo još više potvrđuju da se mora početi raditi na poboljšanju kvalitete života građana Republike Hrvatske jer ovakva loša kvaliteta zraka može nepovoljno utjecati na osobe s respiratornim i kardiovaskularnim bolestima.

Građani mogu pratiti trodnevnu prognozu kvalitete zraka kao dopunu podacima o izmjerenim koncentracijama onečišćujućih tvari, koji su gotovo u realnom vremenu dostupni na stranicama "Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj" (pod nadležnošću Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije) te na webu DHMZ-a.

Nema dostupnog sadržaja.