Politika i društvo

Uvođenje obvezne vojne obuke izazvalo podjele u Saboru

Uvođenje obvezne vojne obuke izazvalo podjele u Saboru

Predloženo uvođenje obvezne vojne obuke dobilo je u Hrvatskom saboru podršku vladajućih te oporbenih Mosta i SDP-a, dok su mu se usprotivili Možemo! i Centar. Državni tajnik u MORH-u Branko Hrg pojasnio je da će većina mladih koji završe vojni rok biti razvrstana u pričuvu te naglasio da će profesionalna vojska nastaviti jačati.

SDP, MOST i HSLS za obvezni vojni rok, no s nekim preinakama

Zanimljivo je da SDP podržava vojni rok, ali i uspostavljanje profesionalne vojske; njihov zastupnik Arsen Bauk je naglasio da u Hrvatskoj vojsci fali 4000 tisuće časnika i vojnika. Smatra da država treba definirati ciljeve vezane uz broj regrutiranih te postotak onih koji će koristiti pravo na prigovor savjesti. Također, založio se za povećanje izdvajanja za obranu na 3 ili 3,5 posto BDP-a.

Miro Bulj (MOST) naglasio je da je ukidanje obveznog vojnog roka 2008. godine nanijelo štetu sigurnosti zemlje. Upozorio je i na nesuradnju između predsjednika Republike i premijera po pitanju nacionalne sigurnosti.

Darko Klasić (HSLS) podržao je povećanje proračunskih izdvajanja za obranu te poboljšanje materijalnih primanja pripadnika Oružanih snaga, uključujući porezne olakšice za dragovoljne ročnike.

Kekin i Puljak ne žele militarizaciju, no podržavaju uspostavljanje profesionalne vojske

Ivana Kekin (Možemo!) protivi se uvođenju vojne obuke, nazvavši ju "instrumentom militarizacije" koji ne podiže obrambenu spremnost. Marin Živković (Možemo!) smatra da bi fokus trebao biti na jačanju profesionalne vojske i poboljšanju uvjeta za dobrovoljne ročnike.

Marijana Puljak (Centar) ocijenila je obvezni vojni rok kao "skupe, zastarjele i neučinkovite mjere" te naglasila potrebu za modernom i profesionalnom vojskom.

Rasprava u Saboru pokazala je podijeljene stavove o ovom pitanju, dok je istaknuta i potreba za daljnjim ulaganjem u modernizaciju Hrvatske vojske kako bi bila spremna odgovoriti na sigurnosne izazove današnjice. Sve u svemu, dosta rasprave oko ove vrlo aktualne teme, no na kraju se svi moraju složiti da Hrvatska vojska mora biti uređena i organizirana, imati adekvatne vojnike i časnike koji će održavati obranu Republike Hrvatske.