Poznati su svi kandidati za župana/županicu Vukovarsko-srijemske županije. Iako je godinama vladala premoć HDZ-a, a u posljednjih nekoliko godina i Domovinskog pokreta, nadolazeći lokalni izbori su sve samo ne sigurni. Tko ima najviše šanse za pobjedu u Vukovarsko-srijemskoj županiji
Nadolazeći lokalni izbori u svibnju najavljuju gustu utrku u mnogim županijama. Iako mnogi smatraju da će HDZ opet lagano doći na čelo Vukovarsko-srijemske županije, raznolik izbor kandidata desnih i lijevih opcija bi mogao napraviti nadolazeće izbore vrlo zanimljivima. Tko su kandidati za župana Vukovarsko-srijemske županije i kolike šanse imaju u najističnijoj županiji u Hrvatskoj
Ivan Bosančić (HDZ)
Vrlo poznato ime u ovom dijelu Slavonije, HDZ-ov Ivan Bosančić je trenutno gradonačelnik Vinkovaca, koji je trenutno pred istekom svog drugog mandata, a sada se odvažio probati dobiti izbore na razini cijele županije. Bosančić je jedan od velikih aduta HDZ-a u Vukovarsko-srijemskoj županiji, moglo bi se reći i jedan od 'miljenika' Andreja Plenkovića, koji svojim projektima i investicijama financiranim iz europskih fondova obnavlja najstarije naselje u Europi, a svojim demografskim mjerama, pokušava poboljšati kvalitetu života svojih građana.
Kao kandidat za župana Vukovarsko-srijemske županije, Bosančić će probati vratiti ugled poljuljanom HDZ-u nakon skandala s Damirom Dekanićem i Mariom Banožićem, a kao jedan od uspješnijih HDZ-ovih gradonačelnika, probat će osnažiti HDZ-ovu prevlast u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Naravno, dva mandata Bosančića nisu prošli bez 'mini' afera (ako ih usporedimo s drugim HDZ-ovim političarima). Naime, prema pisanju Nacionala, špekuliralo se da Bosančić dodjeluje brojne poslove tvrtci svog vrlo dobrog prijatelja Marka Milidraga, a oporbeni gradski vijećnik Goran Kajkić je prije nekoliko godina 'optužio' Bosančića da je gradonačelnik na put u Njemačku poveo 30-ak ljudi, među kojima su se našli deset članova gradske uprave i pet tamburaša. Naravno, svoje "usluge" su naplatili iz proračuna Grada Vinkovaca.
No i bez obzira na ove 'afere', Bosančić je definitivno favorit na nadolazećim lokalnim izborima, upravo zato što se ne može izbrisati činjenica da vrlo dobro koristi EU fondove i da je povećao proračun Grada Vinkovaca za čak četiri puta za vrijeme svoja dva mandata. Definitivno najveći adut HDZ-a u tom dijelu Slavonije.
Nikola Kajkić (Nezavisna lista - podrška DOMiNO, MOST, BUZ i HSP)
Nikola Kajkić, rođen 23. rujna 1973. u Lipovcu, izgradio je bogatu karijeru u području sigurnosti, prava i ekonomije. Završio je srednju policijsku školu, stručni upravni studij te pravni i ekonomski fakultet, a dodatno je stekao pravosudni ispit. Kajkić je imao vrlo bogatu vojnu i policijsku karijeru, a zbog svojih doprinosa u Domovinskog ratu, dobio je i brojna vojna odličja. Kao inspektor u policiji je istraživao i ratne zločine iz Domovinskog rata, a posebno priznanje dodijelio mu je Jacques Paul Klein za doprinos mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja 1997. 1998. godine. Za svoja postignuća i humanitarni rad dvaput je odlikovan nagradom Ponos Hrvatske 2007. i 2009. godine.
Kajkićeva politička karijera se uglavnom odnosi na njegove doprinose kao županijski vijećnik u Vukovarsko-srijemkoj županiji, a ovo nije prvi put da se kandidirao za župana - prethodne lokalne izbore je izgubio od HDZ-ovog Damira Dekanića. Politički program Kajkića se odnosi na 'vraćanje vjere birača u županijsku vlast' svojim iskustvom i zapošljavanjima ljudi koji žele 'pokrenuti' cijelu županiju. No nije ni Kajkić 'nevin' što se tiče afera. Naime, neposredno prije izbora 2021. godine, izašla je vijest da je Nikola Kajkić lažirao izvješće o ratnim zločinima, a poslije su optužili njega i njegovu suprugu za gospodarski kriminal. Jedno vrijeme se našao i na 'meti' Aleksandra Vučića, koji ga je optužio da je bio hrvatski špijun.
No čini se da je to iza njega, a povjerenje Marija Radića i Nikole Grmoje bi moglo biti dovoljno da se 'prava' desnica vrati na čelo Vukovarsko-srijemske županije. Prema predsjedniku DOMiNO-a, Kajkić je vrlo blizu Bosančiću prema anketama, a koliko je to istina i hoće li se to odraziti na izbore u svibnju, na taj podatak ćemo morati pričekati.
Stjepan Gašparović (SDP/HSS)
Imamo i jednog mladog političara koji se kandidirao na lokalne izbore, a to je Stjepan Gašparović. Mladi načelnik Općine Štitar, koji je svoju cijelu političku karijeru HSS-ovac, fokusiran je na povoljne uvjete poljoprivrednika i bolju suradnju između lokalnih samouprava unutar županije. Naime, u predstavljanju svog programa, Stjepan Gašparović je naveo probleme sa svinjskog kugom koja je opustošila županiju i svinjogojce i naglasio važnost organizacije tijekom kriznih situacija, koje se sve više događaju u ovom dijelu Hrvatske. Također, želi biti više među ljudima, slušati probleme građana, što zamjera aktualnoj vlasti, pogotovo njihovoj pasivnosti. Dobio je podršku i samog predsjednika SDP-a Siniše Hajdaša Dončića.
Gašparović nema nekih (poznatih) kontroverzi, a što se tiče njegovih šansi na lokalnim izborima, mladi političar bi mogao biti prvi ozbiljni kandidat za župana lijevog centra i lijeve političke opcije u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Nije sigurno hoće li moći 'napasti' Bosančića, no može dobiti dovoljno dobre rezultate na izborima da napuni nekoliko županijskih sjedala svojom političkom opcijom.
Mirjana Semenić-Rutko (Hrvatski suverenisti)
Jedna žena među kandidatima je dr. Mirjanom Semenić-Rutko, dr. med. specijalist ginekologije i porodništva, rođena u Tuzli 1966. godine. Poznata je javnosti kao jedna od mladih doktorica-stažista u vukovarskoj bolnici sve do 20. studenog 1991. godine. Nakon pada Vukovara i zatočeništva, odlazi u Zagreb gdje se pridružuje 124. vukovarskoj brigadi kao ratna liječnica. Od onda, pa sve do danas, Semenić-Rutko je radila kao liječnica, a ima i privatnu ordinaciju u gradu Vukovaru. U svom programu, Semenić-Rutko naglašava važnost vraćanja 'starog' sjaja Vukovarsko-srijemskoj županiji, a fokus je i brisanje 'lošeg' mišljenja o ljudima koji žive u toj županiji (političke afere pojedinaca).
Fokus programa Semenić-Rutko leži u gospodarstvu i poljoprivredi, koje nisu dovoljno utilizirane u tom dijelu Slavonije, a fokus je i na reindustrijilarizaciju Vukovarsko-srijemske županije. Naravno, sve točke u programu se odnose i na zadržavanje mladih u županiji, koji bez obzira na bolje stanje nego prije 15-ak godina, još uvijek odlaze. Bez obzira na sve navedeno, još uvijek se pitamo može li Semenić-Rutko moći ostvariti značajan rezultat za Hrvatske suvereniste u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Na račun svoje prošlosti da, no hoće li njezin program biti dovoljan da privuće glasače Vukovarsko-srijemske županije, odgovor je vjerojatno ne.
Sve u svemu, HDZ-ov Bosančić je favorit za mjesto župana, no ne treba zanemariti Nikolu Kajkića kao osobu koja može ugroziti HDZ u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Pitanje je da li sam Bosančić može 'spasiti' HDZ od lošeg javnog mnijenja i urušenog ugleda koji je sve gori svakom novom aferom i nastaviti prevlast HDZ-a. To sve zavisi od birača, koji sve više traže promjene na političkoj sceni najistočnije županije u Hrvatskoj.