Politika i društvo

Maksimir 1990.: Neredi na utakmici Dinama i Crvene zvezde kao simbol početka raspada Jugoslavije

Maksimir 1990.: Neredi na utakmici Dinama i Crvene zvezde kao simbol početka raspada Jugoslavije

foto: Screenshot/Aljazeera - YouTube
Prije 35 godina, dogodio se sukob navijača Dinama i Crvene zvezde koji je prerastao u politički simbol porasta nacionalnih tenzija i buđenja hrvatske samostalnosti.

Neredi na stadionu Maksimir 13. svibnja 1990., uoči utakmice između zagrebačkog Dinama i beogradske Crvene zvezde, ostali su duboko urezani u kolektivnu memoriju kao jedan od prelomnih trenutaka koji su simbolično najavili raspad Jugoslavije i porast tenzija između Hrvata i Srba.

Utakmica je bila zakazana samo tjedan dana nakon što je Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) pobijedila na prvim višestranačkim izborima u Hrvatskoj, čime je najavljen politički zaokret i jačanje nacionalne svijesti. Dolazak više od tisuću navijača Crvene zvezde, Delija, dodatno je zapalio atmosferu u ionako politički nabijenom trenutku. Neredi su započeli još prije utakmice na zagrebačkim ulicama, a eskalirali su na stadionu, gdje su Delije, predvođene Arkanom, pokušale probiti se do Dinamovih navijača, Bad Blue Boysa; rušeći ogradu i izazivajući fizičke sukobe.

Policija je u početku ostala pasivna, no kada su Bad Blue Boysi srušili ogradu i krenuli u obranu, uslijedila je brutalna intervencija specijalnih snaga; većinom usmjerena prema domaćim navijačima. Upravo ta asimetrična reakcija dodatno je raspirila osjećaj nepravde i produbila sumnju u lojalnost tadašnjih jugoslavenskih sigurnosnih struktura.

Usred kaosa, nekoliko je igrača Dinama ostalo na terenu, među njima i kapetan Zvonimir Boban, koji je postao simbol otpora kada je udarcem nogom napao policajca koji je brutalno tukao jednog navijača. U tom trenutku Bad Blue Boysi stali su u njegovu obranu poput tjelesnih čuvara. Taj čin solidarnosti i otpora režimu učinio je Bobana nacionalnim junakom, a za mnoge je simbolizirao početak borbe za hrvatsku neovisnost.

Trener Josip Kuže i igrač Vjekoslav Škrinjar također su pokušavali zaštititi navijače od policijske represije, dok su igrači Crvene zvezde već bili povučeni u svlačionice. Zlatko Kranjčar kasnije je izjavio: "13. svibnja bio je točka na 'i' generacije 1990. koja je u sebi nosila revolt, a protiv tadašnjeg režima. Toga dana dala je poticaj stvaranju hrvatske države."

Američki CNN svrstao je ovu utakmicu među pet nogometnih događaja koji su promijenili svijet, navodeći je na četvrtom mjestu. Sukob na Maksimiru tako nije bio samo sportski incident – bio je snažna politička poruka, trenutak kada su se nogomet, identitet i državotvornost isprepleli u eksplozivnoj najavi krvavog raspada Jugoslavije.