„U lipnju ove godine svečano je otvoren obnovljen Gradski muzej Požega, u sklopu projekta „Požeške bolte“, vrijednog više od 5 milijuna eura. U novoobnovljenom muzeju nije bilo mjesta za Spomen sobu iz Domovinskog rata, koja je bila u stalnom postavu Muzeja do 2021. g., kada se Muzej zatvorio za javnost zbog rekonstrukcije.
Nakon negodovanja branitelja i građana Požege, Gradski muzej Požega je u svom priopćenju od 04. srpnja 2024. godine najavio „da će Spomen soba biti u vojarni „123. brigade HV“ u Požegi, u prostoru od 113 kvadratnih metara, te da su predstavnici braniteljskih udruga zadovoljni takvim rješenjem“.
To priopćenje je poprilično začuđujuće i imalo bi smisla samo u slučaju kada bi u nadležnosti Gradskog muzeja bila djelatnost i organizacija rada u vojarni „123. brigade HV“ .
A nama u SDP-u nije niti jasno zašto materijali o tijeku političkih događanja u Hrvatskoj i Požeštini iz ratnih 90-tih i zbivanja koja su prethodila Domovinskom ratu na ovom području ne bi bila izložena javnosti u Gradskom muzeju, budući se u postavu muzeja obilježja i predmeti iz bitnih događaja bogate povijesti ovog kraja te predmeti i fotografije običaja iz ovog kraja.
Nije nam jasno, zašto Gradski muzej (Gradonačelnik) smatra da se predmeti, fotografije, video zapisi iz vremena Domovinskog rata ne trebaju nalaziti u Gradskom muzeju već u vojarni, a npr. da se predmeti i slike koje opisuju proizvodnju grožđa i vina u našem području trebaju nalaziti u Gradskom muzeju, a ne u podrumu požeških vinogradara koji se nalazi tik uz Gradsku kuću???
Budući da nam nije bila jasna sudbina tog postava, a nismo je mogli saznati niti iz izjava odgovornih, a naročito gradonačelnika Željka Glavića, 23.11.2024. na 31. sjednici Gradskog vijeća Tomislav Hajpek, vijećnik kluba SDP-a i branitelj Domovinskog rata, postavio je upit Gradonačelniku o razlozima zbog kojih je Spomen soba iz Domovinskog rata uklonjena iz Gradskog muzeja Požega te koja je budućnost vrijednog postava?
U odgovoru je Gradonačelnik decidirano obećao da će Spomen sobu iz Domovinskog rata biti vraćena u Gradski muzej te da će ona postati dio stalnog postava, kako više do ovakvih situacija ne bi došlo.
Iz ove izjave je više nego očito da sam Gradonačelnik ima i te kakav utjecaj na stručni rad i organizaciju postava Gradskog muzeja, te nije jasno zašto je dozvolio da se grad Požega osramoti pred svojim braniteljima i zašto njihova ostavština nije ponosno prikazana na otvorenju obnovljenog Gradskog muzeja, a nakon toga svim posjetiteljima Gradskog muzeja. Grad Požega i njezini građani se ne stide svojih branitelja i žele da Spomen soba iz Domovinskog rata bude na ponos svih građana kao dio stalnog postava Gradskog muzeja.
Iz Gradonačelnikovog odgovora nismo saznali kada će točno doći do postavljanja (vraćanja) postava Sobe iz Domovinskog rata ali smo saznali da Gradonačelnik i te kako utječe na postave Gradskog muzeja. Vijećnici SDP-a će na idućoj sjednici Gradskog vijeća postaviti pitanje o terminskom planu vraćanja te ponosne povijesti Požege u Gradski muzeja i inzistirat ćemo na što bržem rješavanju ove sramote.“