Kultura

Knjigama i licima Darije Mataić Agičić Slavonski Brod dobiva svoju punokrvnu knjigu

Knjigama i licima Darije Mataić Agičić Slavonski Brod dobiva svoju punokrvnu knjigu

Sinoć je u prepunoj sali Restorana My Way održana promocija knjige „Knjige i lica” Darije Mataić Agičić.

Pod moderiranjem Ivana Stipića, kulturologa i višeg knjižničara o knjizi su govorili Božidar Petrač, književnik i književni kritičar, te Mirko ćurić, književnik, predsjednik Ogranka Društva hrvatskih književnika.

Mirko Čurić, Darija Mataić Agičić, Božidar Petrač i Ivan Stipić

-Darija svojom novom knjigom afirmira i reafirmira niz književnih pojava i knjiga koje su tijesno povezane sa Slavonskim Brodom, osobnosti koje su živjele u Brodu i koje tvore zapravo pravi, ali nedovoljno poznati i cijenjeni književni krug. Kad je riječ i o afirmiranim književnicama i književnicima Brođanima, ni oni nisu posve uronjeni u književni kanon slavonsko-brodske sredine, dok se u okvirima hrvatske književnosti kanonski vrlo teško probijaju, osvajaju i zauzimaju ona literarna mjesta koja bi im po postignutim zaslugama i vrijednostima svakako trebala pripadati.

Jednom riječju, Knjigama i licima Darije Mataić Agičić Slavonski Brod dobiva svoju punokrvnu knjigu koja otkriva mnoge meandre u autorima i njihovim djelima, autorima i djelima koji obilježavaju i Brod i Slavoniju i ostvaraju autoričin ideal da pokaže, otkrije i uputi na Brod dragih i plemenitih ljudi, na grad fino tkane građanske kulture, posluživši se Zweigovom metaforom građanske kulture jučerašnjega svijeta. Njezin je jezični izričaj ponajprije lirski, te u svemu pokušava naći i učiniti vidljivom tu lirsku poetiku svojega grada i ljudi koji su u tom gradu ostavili duboke i prepoznatljive tragove, rekao je Božidar Petrač.

-Darija Mataić Agičić, poput Oza, pristupa „knjigama i licima” koje voli, kojima se nadahnjuje i koji je nadahnjuju ispisivati specifične tekstove, hibrid između studije, književne kritike, eseja i pjesničkog teksta. Darijin pristup nije slučaj već je on odraz njene osobnosti, njenog znanja i njenih lektira. Njena čitanja su specifična, baš kao i odabir „knjiga i lica”: u njenim tekstovima sužive kanonski književnici i književnice, s onima koji su iz kanona ispali zbog opće suvremene bolesti nečitanja i nemara za ono što je bilo prije nas, do autora i autorica koji do kanona nikada i neće stići, ali su dio jedinstvenog ”Darijina kanona” koji je oblikovala u svojim knjigama, časopisnim i mrežnim tekstovima, poručuje Mirko ćurić.

Na kraju je autorica zahvalila svima koji su joj pomogli u novom književnom ostvarenju, te posebno ističući svoju ljubav prema Slavonskom Brodu i književnosti. Upravo sinergija te dvije ljubavi rodila je novo i pažnje vrijedno književno ostvarenje.