Politika i društvo

Hrvatska u središtu američko-iranske naftne krize: SAD tuži za 47 milijuna dolara prihoda od iranske nafte uskladištene u Hrvatskoj

Hrvatska u središtu američko-iranske naftne krize: SAD tuži za 47 milijuna dolara prihoda od iranske nafte uskladištene u Hrvatskoj

Tenzije između SAD-a i ostatka svijeta se ne smiruju, a čini se da se i 'mala' Hrvatska našla u središtu skandala, točnije naftne krize. Naime, američko Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država pokrenulo je tužbu za oduzimanje 47 milijuna dolara prihoda ostvarenih prodajom oko milijun barela sirove nafte, za koju tvrdi da potječe iz Irana. Prema pisanju Bloomberga, nafta je prošle godine bila uskladištena u Hrvatskoj, točnije u Omišlju.

Prema tužbi koja je donesena prije nekoliko dana, riječ je o isporukama nafte između 2022. do 2004. godine, koja je korištena za dobrobit Iranske revolucionarne garde i njezine elitne postrojbe Qods, organizacije koje američka administracija smatra teroristima. U tužbu su uključeni i posrednici isporuka, koji su lažno prikazivali podrijetlo imovine, krivotvorili dokumente, a čak su manipulirali sustavima za isporuku kako bi se uklonila identifikacija sumnjivih tankera koji su prevozili naftu iz Irana.

Američko državno odvjetništvo je u svom izvještaju natuknulo da je su troškovi sladištenja nafte u Hrvatskoj, točnije u Omišalju, plaćena američkim dolarima, a transakcija se odvijala preko američkih banaka.

Iranska nafta skadištena u skladištu JANAF-a

Prema navodima iz tužbe, nafta se nalazila u skladištu Jadranskog naftovoda (JANAF) u Omišlju na otoku Krku. Američke vlasti tvrde da je riječ o naftnom derivatu u vlasništvu Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC), koju Washington optužuje za pružanje materijalne potpore Iranskoj revolucionarnoj gardi i sudjelovanje u financiranju terorističkih aktivnosti.

SAD već godinama provodi politiku "maksimalnog pritiska" na Iran, nastojeći ograničiti izvoz njegove sirove nafte, koju američka administracija smatra ključnim financijskim izvorom za militantne skupine povezane s Teheranom. Nedavno su uvedene sankcije kineskom terminalu koji je primio iransku naftu, što je još jedan korak u nastojanju Washingtona da zaustavi iranske energetske prihode.

Kako cijela situacija utječe na Hrvatsku Damir Zec, umirovljeni profesor s riječkog Pomorskog fakulteta za N1 je izjavio da je situacija kompleksna, i da se može utvrditi podrijetlo analiziranjem nafte, no kada isporuka prođe kroz više kanala, teško je utvrditi originalni izvor.

Što se tiče Hrvatske i JANAF-a, naša država i institucija su ovom slučaju izigrani, prevareni te neće snositi posljedice ove američke optužbe. Sve u svemu, vrlo komplicirana i čudna situacija u kojoj se našla Hrvatska.