Edvin Jurin

Aut premium aut nihil! (Ili premium ili ništa!)

Aut premium aut nihil! (Ili premium ili ništa!)

Aut premium aut nihil! (Ili premium ili ništa!) uskliknuo bi turistički djelatnikCesare Borgia,da, naravno, živi danas.Nunc aut nunquam!(Sad ili nikad!), odgovorio bi mu zasigurno njegov također izmišljeni turistički sugovornik s druge strane stola.

Povod za ovakve izjave je dokument Turistička sezona 2021 Analiza rezultata benchmarkinga hotela i kampova u Hrvatskoj, koji su izradili i predstaviliFakultet za menadžment i ugostiteljstvou Opatiji ikonzultantska kuća BlueRock Consultingiz Zagreba, inače izrađivači nove Strategije hrvatskog turizma za Ministarstvo turizma i sporta RH.

Sama analiza, koju u ime opatijskog fakulteta potpisuju kao voditelji benchmarkinga prof.dr.sc.Sandra Janković,dekanica i prof.dr.sc.Zdenko Cerović, a u ime BueRock ConsultingaEmanuel TutekiAndrejŠimatić, obrađuje razdoblje od lipnja do rujna 2021.

Radi korektnosti nužno je pripomenuti da projektbenchmarkingazajednički financiraju Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska turistička zajednica.

Čarobna riječ premium

Sada je sve jasno. Ili jasnije nego prije

Izgledni pobjednik u 2021. i u godinama koje slijede je turizam s višom dodanom vrijednošću,premiumkako bi rekao naš zamišljeni rimski poznanik s početka priče. Prikupljene podloge i simulacije jasno pokazuju da suhoteli s 5*ostvarilisamo 7% manji prihodu odnosu na sezonu 2109., aoni s 4*bili su bolji od očekivanih spodnošljivim padom prihoda od 16%po sobi. Bostan su, kako nas stara narodna izreka uči, obrali domaći hoteli s 3* s padom prihoda od 41% po sobi.

Ako mislite da je riječ samo narodski rečeno osvili i kadifi odnosno o vrhunsko uređenim hotelima, bili biste samo djelomično u pravu.

Jer, odlične rezultate iskazuju i kampovi, posebno oni više kategorije uređenosti i opremljenosti te marine odnosno nautika, kod kojih je priroda temeljni forte.

Kampovisu kao i hoteli ostvarili više cijene i tako najavili svojcome backna razine prihoda od 2019.zaostajući samo za 5% za 2019. Bravo za vizionare poputJerka Sladoljeva, stručnjaka za kamping turizam, koji je godinama za mene i mnoge druge bio i ostao istinski i vjerodostojni hrvatski lider promoviranja ovog selektivnog tipa turizma.

Ruku na srce, dohodovnost i profitabilnost kampova je nemali broj puta u povijesti hrvatskog turizma itekako spašavala konsolidirano poslovanje starije i elitnije braće tj. hotela.

I propos, kad je o kampovima riječ, stalno mi se vraća misao da upravo kampovi mogu biti jedan, ako ne i ključni generator i nositelj razvoja turizma u kontinentalnim područjima Slavonije i posebice Like. Gdje još uvijek netaknuta priroda poput glazbene grupe Jinx gotovo da poručuje:Tamo gdje je sve po mom!

Simulacije pri tom pokazuju da sumobilne kućice i bungalovi, kao podkategorija u analizi kampova, ostvariliza samo 2% slabiji rezultatod povijesno uspješne 2019.

Prosječna dnevna cijena u ovoj podkategoriji iznosi u 2021.rekordnih 138 eurau odnosu na 134 eura u 2019.

Sve u svemu možemo reći da je Hrvatska jedan od pobjednika ovogodišnje turističke sezone na Mediteranu.Hrvatskijeturizamostvariosamo 17% manje noćenjaod Mediterana s padom od nimalo šaljivih 38% u odnosu na 2019.

Tu je za naše prilike rekordnaevergreennautika, koja je zabilježilau noćenjima samo 6% manjeu odnosu na 2019.

Ako želimo ostati i dalje korektni, onda valja iskreno priznati da je to uspjeh i Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića, ali i puno puta osporavanog Stožera civilne zaštite RH za sprečavanje širenja zaraze koronavirusom.

Često puta plešući, slikovito rečeno, poput krupnog mede na cirkuskoj žici, došli su do svog konačnog cilja, čitaj: okončanja ovogodišnje sezone, komunicirajući i krećući se politikom malih koraka tj. mic po mic, dan po dan, zaokruživši u finišu prijelomno turističko razdoblje u 2021. iznad očekivanja. Respekt gospodo! Zašto ne pohvaliti nešto što je bilo dobro i očito!

Otrijeznimo se dok je još vrijeme

No, vratimo sepremiumus početka ove priče. Riječ premiumzavodnički zvuči i zaluđuje.

Naročito u turizmu sazdanom na empatiji i emociji te energiji koja proizlazi iz njihove interakcije.

Počesto smo time opijeni, a da se ne trudimo promišljati njeno moguće značenje u domaćem i međunarodnom turizmu.Zaboravljajući da sepremiumnaslov poput prvog mjesta u sportu teško, teško stječe, a tako lako da ne kažem olako i prelako gubi.

Iznenadit ću vas.Premiumdanas podrazumijeva više nego ikad održivi prostor u svakom smislu. Održivost prirode dakle prostora, ali i cjelovitu humanu održivost, posebice tolerantnost ljudi koji čine i održavaju održive receptivne objekte. I nemojmo to smetnuti s uma, pune ili prazne prirodni prostor svojom pozitivnom ili negativnom stvaralačkom energijom.

Tek potom na red dolazi razina tehnološke opremljenosti.

Tranzicija u place management

Što dalje razmišljam, uviđam da sazrijeva vrijeme da pojam destination management transformiramo u našim daljnjim turističkim promišljanjima i ujedno dokumentima u place management. Pojamplace managementmi djeluje zaokruženije, cjelovitije i interaktivnije.

Upućuje već u startu lokacijsku destinacijsku tranziciju sa dosadašnjemicronamesoilimacroperceptivnu i sadržajnu razinu. Implicirajući kako upućuje Vanesta Dominique, citiram naholističku perspektivu ekološkog, ekonomskog i društvenog kapitala(lokacije,op.a.) safokusom na energiju, otpad i upravljanje rizicima.

Pogledajmo, primjera radi, što u kontinuiranom procesu traganja i isporukeodgovorana šest ključnih odgovoramogu naučiti place manageri iz knjigePlace management, koju su napisaliChrister AsplundiJacob Ikkalauz predgovor vječnogPhilipa Kotlera.

Prvo,suočiti se sa snažnom konkurencijomu definitivno disruptivnom i sve manje predvidivom okruženju i ne čekati i gledati što će se dogoditi.

Drugo, fokusirati se naproaktivan pristupda ne kažem agresivne potezeu privlačenju kvalitetnih investitora.Dodajem u fokusu poštivanja održivosti prostora i raspolaganja adekvatnim investicijskim potencijalom od strane izabranih investitora.

Treće, zadržati i oplemenjivati svoje odnose s postojećim kompanijamada zadrže i dalje svoj interes, čitaj: investiranje na lokaciji.

Četvrto,raditi nadaljnjim investicijskim strategijama i taktikamauad hoc atrakcije, alis visokom dodanom vrijednošću.

Peto, provoditi brandiranje lokacije(place branding) sa istom pažnjom, dinamikom i intenzitetom kao i njen urbani infrastrukturni razvoj (place development) i to u uskoj suradnji privatnog i javnog prostora. Vrijeme je da se po tom pitanju počnemo lišavati odioznosti zbog mogućih potencijalnih nepodopština, nalik onim iz povijesne engleske serije u Hrvatskoj poznatoj kao Mućke, te iskoristiti mikro i makro investicijske potencijale, koji nam stoje na raspolaganju uz, naglašavam, nedvosmislena pravila igre.

Šesti,odozdo-prema gore pristup (bottom-up approach)u kojem, u skladu s održivim modelom i na transparentan način, stanovnici lokacije postaju postupno place manageri.

To potrebuje i ukazuje, uzdahnimo još jednom duboko, na višu razinu promišljanja i djelovanja od sadašnje. Jer, ponavljajmo ovo gradivo do iznemoglosti,place managementpolitike po svakoj lokaciji trebaju odrediti što, kada i koliko želimo ostvariti, uzimajući u obzir i raspoložive resurse i footprinte ili otiske koje ostavljamo u njihovu korištenju bilo na prirodu bilo na lokalnog čovjeka sa svim njegovim specifičnim osobnostima.

Na kraju nekoliko riječi o ovdje konkretno predstavljenombenchmarkingukao alatu.

Pametnim dalje razrađivanim instrumentarijom i sustavno komuniciranjem ima potencijal da korak po korak postaneunikatni hrvatski turistički brend!

Što se čeka!