Ivan Abramović

Brigom o odvajanju otpada država građane pretvara u smetlare!

Brigom o odvajanju otpada država građane pretvara u smetlare!

Od svih briga, poslova i obaveza ste zaboravili iznijeti smeće? Niste sigurni kako odvajati otpad? Bojite li se da ćete zbog neodvajanja otpada dobiti kaznu? Što ako vam netko u kantu ubaci svoj otpad koji nije razvrstan i zbog toga dobijete kaznu? I povrh svega toga ste još vidjeli kako isti kamion odvozi otpad iz svih kanti, zelenih, plavih, žutih... Tko je kriv, vi koji ste uredno razvrstali otpad ili oni koji su razvrstani otpad odvezli u istom kamionu? Tko je ovdje zapravo smetlar?

Puno je pitanja, a malo odgovora...

{youtube}6SV0kYrEvD0{/youtube}

Prepoznavanje otpada

Dakle, svaki puta kada želite baciti neki otpad u kantu, prvo morate upotrijebiti svoju inteligenciju i prepoznati o kojoj vrsti otpada je riječ. Da li je to papir ili tetrapak koji nije isto što i papir, staklena boca, prozorsko staklo ili žarulja koja ne ide u istu kantu kao i staklena boca, čaša od jogurta ili plastična boca koja ide u plastiku, ali pazite, čaša ili boca mora biti čista!

Dakle, otpad prvo morate dobro oprati da biste ga tek onda smjeli baciti u otpad. Logično, zar ne?

>> Pravilno razvrstavanje otpada u kućanstvima

Nabavite vrećice za smeće i pazite kako odvajate otpad!

I nakon što ste uspjeli raspoznati o kojoj vrsti otpada je riječ, nakon što ste sve uredno odvojili i odložili otpad u za to predviđene vreće za smeće, pod uvjetom da u kući ili stanu imate dovoljno prostora za toliko vreća, tek onda možete to isto smeće, kada se napuni, iznijeti van i odložiti u za to predviđenu kantu.

Eh da, ne smijemo zaboraviti i to da prvo morate nabaviti vreće za smeće na način da ih sami kupite ili da odete po njih u Komunalac gdje ih možete preuzeti besplatno, valjda... Tako da svakako morate odvojiti i posebno vrijeme za to, sve ostalo je manje važno!

Imate li dovoljno prostora za otpad i kante? Znate li po bojama koja je kanta za koji otpad?

Ako u domu nemate dovoljno mjesta za sve te vreće za smeće, jednostavno ste prisiljeni stalno iznositi smeće van i odmah po odlaganju razvrstavati po bojama kanti za smeće. Pazite, smeđa je za bio otpad, plava je za papir, žuta za plastiku, a crna je za "ostali otpad", dakle, sve ostalo što niste prethodno odvojili.

Uostalom, svaki stan ima svojih 4 ili 5 kanti za smeće, pa ako zgrada ima recimo manje od 10 stanova, onda ne može dobiti kontejner, nego idu kante za svaki stan, pa sada računajte koliko je to ukupno kanti za cijelu zgradu koja ima manje od 10 stanova.

Recimo, zgrada sa 6 stanova ima tako 24 kante (!) u svojem dvorištu (ako ga uopće ima), tako da stanari moraju investirati u gradnju, tj. prošitenje posebnog prostora samo za kante za smeće. Ionako novac od pričuve samo bezveze stoji na računu, gdje ga najbolje potrošiti, ako ne na prostor za kante za smeće, zar ne?

Čekamo odvoz smeća... baš je napeto!

Nadalje, kada ste odvojili sav otpad u za to predviđene kante za smeće, sada jedva čekate dan kada ide odvoz smeća! Baš je napeto jer tko zna hoćete li stići bilo što drugo obaviti jer morate stalno misliti kada ide odvoz smeća.

I pazite sad ovo, kante za smeće smijete iznijeti isključivo u periodu između 20 i 22 sata!

Naravno, večer prije iznesete sve te kante za smeće van na ulicu i onda slijedi period strahovanja - hoće li možda netko od prolaznika ubaciti svoje smeće u vašu kantu, a ako i ubaci, hoće li taj prolaznik znati u koju kantu ide koji otpad? Što ako vam netko u kantu za papir ubaci recimo staklenu bocu?

KAZNE! KAZNE! I JOŠ KAZNI!

Ako Komunalac primjeti da niste adekvatno razvrstali otpad, tu onda nastaje veliki problem jer će vas država kazniti zbog neodvajanja otpada, 500 kuna za fizičke i 1000 kuna za pravne osobe! A vi onda plaćajte odvjetnike i dokazujte na sudu tko je ubacio staklenu bocu u vašu kantu.

Predviđene su i kazne za neodgovorno postupanje sa spremnicima za otpad, kantama i kontejnerima. U slučaju oštećenja ugovorna kazna naplaćuje se ovisno o zapremini pa može iznositi između 350 i 2100 kuna. Također, ako korisnik ne dostavi Komunalcu ispunjenu izjavu o načinu korištenja javne usluge, a nije preuzeo zaduženi spremnik, ugovorna kazna naplaćuje se u iznosu od 450 kuna jednokratno po slučaju. Iznos određene ugovorne kazne iskazuje se na računu za javnu uslugu.

Kada više korisnika koristi zajednički spremnik (stambene zgrade), plaćanje kazne, u slučaju da se ne utvrdi odgovornost pojedinca, snose svi korisnici usluge koji koriste zajednički spremnik sukladno udjelima u korištenju. Ako se utvrdi da je korisnik usluge počinio više radnji za koje je propisana obveza plaćanja ugovorne kazne, Komunalac će mu za svaku od tih radnji obračunati i naplatiti ugovornu kaznu.

Da biste znali pravilno odvojiti otpad, prvo morate završiti višu smetlarsku školu.

{youtube}NSYsQ2nu7fg{/youtube}

Što smo to upravo vidjeli na snimci nadzorne kamere?! Ma nemoguće!

I nakon što ste uspjeli dočekati jutro uz cjelonoćni nadzor vaših kanti za smeće putem nadzornog sustava kojeg ste naravno prethodno kupili i instalirali, na video snimci primjećujete kako isti kamion odvozi sve kante i kontejnere, crne, žute, zelene... Pa tko tu koga? Što je sad ovo?! Zašto smo onda uopće odvajali sav taj otpad kada ionako sve ide u isti kamion i na isto odlagalište?

Znate li vi možda zašto?

?

?

Tko su onda smetlari?

Kako je država funkcionirala prije odvajanja otpada, zar je smeća bilo manje?

Kako je moguće da se u Republici Hrvatskoj sada proizvodi puno više smeća, ako je prema zadnjem popisu stanovništva broj stanovnika manji, oko 3,8 milijuna za razliku od prijašnjih 4,5 milijuna?

Zar sada manje ljudi proizvodi više smeća pa se stvorila potreba za reciklažom?

Vjerojatno se računao prosjek u EU pa bez obzira što RH ima manje stanovnika, EU direktiva nalaže da sve članice EU moraju razdvajati orpad. Ali tko to mora? Pa vi, građani!

Eto, kada vas netko idući put pita "gdje radite" možete uvijek reći da radite za državu. Čestitam, postali ste smetlar!

{youtube}g-dytxDW0B4{/youtube}

Smetlarenje je full time job koji zahtjeva dodatno ulaganje vremena i novaca, od nabavke vrećica za smeće i skladištenja pa do izvoženja i uvoženja kante i brige da vam netko ne ubaci svoje smeće u vašu kantu, kako ne biste dobili kaznu jer praktički svaki tjedan kada iznesete kantu za smeće riskirate dobijanje kazne.

Sretno!