Knjižnica El Escorial, Španjolska
Ne samo da je ova španjolska knjižnica umjetničko djelo, već je i dio UNESCO-ve svjetske baštine. Izvorno naručen od strane kralja Filipa II u 16. stoljeću, najblistavija značajka knjižnice je serija od sedam fresaka koje prikazuju slobodne umjetnosti (glazba, retorika, astronomija, itd.). Grad San Lorenzo de El Escorial, koji je udaljen oko 45 minuta od Madrida, dugo je bio omiljen među španjolskim kraljevskim obiteljima, a osim knjižnice ima još mnogo toga za vidjeti, uključujući samostan, vrtove i panteone bivših prinčeva i kraljevi.
Sveučilišna knjižnica Tama Art, Tokyo
Dovršena 2007. godine, knjižnica Tama Art University Library u Tokiju možda je modernog dizajna - pomislite na betonske lukove, staklene zidove, minimalistički namještaj i uredne redove računala - ali još uvijek uspijeva imati klasičan, gotovo prastari dojam. Možda 100.000 knjiga dodaje dašak arhaizma ili je to možda zato što elegantna struktura na neki način podsjeća na nadsvođeni vinski podrum. U svakom slučaju, ova složena građevina svakako pripada na popisu za ljubitelje arhitekture.
Kraljevska portugalska čitaonica, Rio de Janeiro
Da, ovo je knjižnica, ali zapravo je više poput palače posvećene knjigama. Njegov vanjski izgled od vapnenca inspiriran je slavnim samostanom Jernimos u Lisabonu, gdje je izgrađen prije nego što je otpremljen u Rio de Janeiro. A interijer je jednako zadivljujući: postoji crveni, bijeli i plavi vitraj koji propušta prirodno svjetlo kroz strop, dok oltar od srebra, mramora i slonovače dočekuje posjetitelje u zgradu.
Knjižnica Tianjin Binhai, Kina
Ako kineska Knjižnica Tianjin Binhai izgleda poznato, to je vjerojatno zato što su fotografije futurističkog dizajna zgrade postale viralne kada je zgrada otvorila svoja vrata 2017. (Tada je primala više od 10.000 posjetitelja dnevno, a i dalje je najveća turistička atrakcija Tianjina.) nizozemske tvrtke MVRDV, knjižnica ima ogromnu svjetleću sferu (nazvanu 'Oko') u sredini gledališta, zasvođene lukove poput katedrale i valovite police od poda do stropa. Postoji samo jedna začkoljica: na najvišim, nepristupačnim policama zapravo nema knjiga - umjesto toga, drže aluminijske ploče s otisnutim slikama knjiga. Ali hej, dim i ogledala također mogu biti lijepi.
Knjižnica Vasconcelos, Mexico City
Biblioteca Vasconcelos doista je nešto za vidjeti. Unutra ćete pronaći više od 470 000 knjiga naslaganih na visećim policama, s zanimljivim detaljima poput prozirnih podova i izloženog kostura bijelog kita. Izvana, zgrada od 820 stopa (izrađena od betona, čelika i stakla) nalazi se usred bujnog botaničkog vrta koji sadrži floru porijeklom iz Meksika. Dakle, ako tražite malo prirode s vašom kulturom, znate kamo ići.