Zanimljivosti

ZNATE LI ŠTO JE OVO

ZNATE LI ŠTO JE OVO

Koristi se više od stotinu godina.

U Slavoniji i još nekim regijama zove se brenajzle ili brenajzl. Svjedočanstvo je revolucije u ženskoj frizuri koja se javlja poslije Prvog svjetskog rata. Era u kojoj je duga kosa bila neophodan dio ženstvenosti tada je završena.

Žene su počele nositi kraću kosu, dužine do ušnih školjki, što je predstavljalo pravu inovaciju. Ukoliko žena nije željela skratiti svoju kosu, pravila je niske punđe sa nekoliko kovrča koje su ostavljale sličan dojam kao i kratka, kovrčama specifično oblikovana kosa. Korišteni su češljevi za brenovanje kose brenajzl.

Nas je u to uputila Ivana Gregorić. Ona je i vlasnica jednog brenajzla. Prvi vlasnik je bila njena šukunbaka Marija. Dakle, star je stotinjak godina! I u funkciji je. Ivana je ove godine pobijedila na Ćakovačkim vezovima u Izboru za najbolje nošeno narodno ruho u kategoriji snaša za Slavoniju, Baranju i Srijem (o tome pripremamo posebnu priču). No, upravo za taj Izbor, prije izlaska na pozornicu i žiri, Ivaninu kosu je brenovala njezina mama Milena Burazović sa brenajzlom koji se već stotinu godina obiteljski nasljeđuje po ženskoj liniji.

Milena Burazović i Ivana Gregorić

Zagrijava se na žaru, potom se stavlja na novinski papir, kada papir prestane žutjeti znači da je temperatura brenajzla optimalna da se sa njim hvataju pramenovi kose. Na taj način kosa dobiva valovit izgled.

Njegovanje i uljepšavanje lica i tijela danas su nezaobilazni u životu svakoga. Skloni smo da misliti da je to tekovina suvremenog načina života, ali ljepota je uvijek bila na cijeni. Ljudi su se odvjek bavili svojim izgledom iako su standardi bili drugačiji. I u najtežim vremenima njegovanje kose bilo je nešto što se podrazumijeva.

Nekoliko desetljeća unazad ženskom svijetu je poznata čuvena električna naprava za pravljenje lokni, ili makar valova na kosi. Mi je zovemo Figaro, po čuvenom frizeru i protagonistu Mocartove opere Figarova ženidba. Ali i dok nije bilo struje u našim krajevima, do prve polovine 20. stoljeća bečke dame koristile su napravu koja neodoljivo podsjeća na suvremeni figaro. Ona je, doduše, zagrijavana ne na struju, već, kao i negdašnje pegle, na žaru, ali svrha je bila ista. Pravljenje frizure.