Zanimljivosti

EFSA odobrila kukce za prehranu ljudi. Evo kako ćete ih prepoznati u hrani!

EFSA odobrila kukce za prehranu ljudi. Evo kako ćete ih prepoznati u hrani!

Na policama trgovina diljem Hrvatske od 24. siječnja je dopušteno brašno od skakavaca, crva brašnara i kućnih zrikavaca, potvrdilo je Ministarstvo zdravstva, nakon što ih je Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) odobrila kao prehrambeni proizvod i uvrstila ih u kategoriju "nove hrane" u EU.

Kruh, krekeri, keksi, grickalice, umaci, prerađeni proizvodi od krumpira i mesa, jela od mahunarki i povrća, pizze, proizvodi na bazi tjestenine, juhe i koncentrati juha ili juha u prahu, pića slična pivu, čokoladni slatkiši, orašasti plodovi i sjemenke uljarica u Europi će tako moći sadržavatibrašno od kućnog zrikavca(Acheta domesticus)s visokim sadržajem proteina, izvještavaAgronotizie, a prenosi Agroklub. Oni subogat izvor proteina, tvrdi se, čiji je sadržaj od 60 do 70 postomasnih kiselina i minerala.

Prvo odobrenje na europskom nivou za stavljanje u promet kao hrane za ljudsku prehranu datira od 10. veljače2022. godine. Tada je kompanija Fair Insects Bv zatražila procjenu, a Europska agencija za sigurnost hrane EFSA zaključila da je konzumacija ovog kukca sigurna za upotrebu.

Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda FAO smatra da je uzgoj insekataodrživa alternativauzgajanju životinja u proizvodnji hrane za ljude. Njihova prednost je što se mogu uzgajati na malom prostoru,na organskim proizvodima i svojevrsnom otpadukoji se tako recikliraju. Troše male količine vode i emitirajumanje stakleničkih plinova.

Još jednaprednostje što ne predstavljaju rizik za prenošenje zoonoza, bolesti koje se prenose sa životinja na ljude.

Brašno od zrikavca će se moći koristiti u kruhu, krekerima, grisinima, pločicama od žitarica, keksima, suhim pekarskim mješavinama (premiks), suhim proizvodima na bazi obične i punjene tjestenine, umacima, prerađenim proizvodima od krumpira, jelima od mahunarki i povrća, pizzi, proizvodima od tjestenine, sirutki u prahu, u proizvodima koji su zamjena za meso, juhama, grickalicama, pićima, proizvodima od čokolade, orašastih plodova i sjemenki uljarica, kao i mesnim.

Može izazvati alergije kod ljudi alergičnih na ljuskare, mekušce i grinje. EFSA je precizirala da ako supstrat kojim se kukci hrane sadrži dodatne alergene, oni mogu biti prisutni u novoj hrani. Zbog toga će ona bitioznačenana odgovarajući način.

Kako prepoznati kukce u hrani

Najbolje je možda naučiti sljedeće sastojke napamet:

- acheta domesticus = kućni ljigavac
- gryllodes sigillatus = osušena puzavica
- migracija lokusta = treksprinkhaan
- tenebrio molitor = sušeni crv
- alphitobius peleninus = cijele i mljevene ličinke malog crva

Ovi insekti sadrže chitine i mogu biti ugrađeni u našu hranu, a nalazit će se u proizvodima poput brašna, kruha, keksa, juhe, umaka, tjestenine, pizze, lažnog mesa, ali i grickalica (grickaš crva dok gledaš dnevnik ili tekmu).

Kod insekata, postoji tvar "hitin" koji je toksičan i naša crijeva ga ne mogu obraditi.

Chitin je polisaharid koji vole koristiti stanice raka i kojeg naročito vole gljivice i paraziti.

Dakle, hrana za nešto što ne želimo.

Nije svačija probava dizajnirana za to, očito.

Ako imate osjetljivost ili alergiju na školjke i mekušce, onda su velike šanse da će uslijediti i reakcija.

Iz ovoga se mogu pojaviti histaminske, kao i razne druge alergijske reakcije.

Kaufland je hranu od kukaca u svojim trgovinama prodavao još prije 3 godine

"Umjesto čipsa grickaj crvrčke, umjesto čevapčića neka se na tvom tanjuru nađe burger od kukaca, poručuju iz Kauflanda u svojoj kampanji pod nazivom ”Kukci najukusniji test hrabrosti na svijetu".

Kauflandov katalog iz 2020. godine

Jeste li ikada čitali sastav proizvoda "Kinder Schoko Bons"

{youtube}rbb4ypJ44ME{/youtube}

Nekada su se studenti u menzi znali žaliti na sumnjive "crviće" u hrani, a sada će očito biti sasvim normalno jesti hranu s kukcima. Trendovi se mijenjaju, a kod nas vjerojatno stiže istočni "ukus" gdje recimo u Kini jedu sve vrste kukaca.

Ovako to rade Kinezi:

{youtube}u8vENXQShyM{/youtube}