Hrvati sve više uživaju u žestokim pićima, a rakija, nekada poznata kao piće ruralnih krajeva, postala je simbol sve šire popularnosti i društvenog trenda.
Potrošnja žestice u Hrvatskoj ove godine doseže impresivne brojke oko 17,3 milijuna litara, što znači da prosječno konzumiramo gotovo 47.400 litara dnevno.
Hrvatska ljubav prema žestokim pićima, prema istraživanju agencije Euromonitor International, raste iz godine u godinu. Statistika otkriva kako prosječan građanin stariji od 15 godina godišnje popije više od pet litara žestokih pića, što uključuje i rakiju, koja sve više ruši predrasude i ulazi u društveni mainstream.
Od sirotinjskog pića do nove društvene zvijezde
Rakija je doživjela pravi preporod. Nekada simbol jednostavnog života, danas je dio urbane svakodnevice. Proljetno istraživanje Ipsosa otkrilo je kako gotovo svaki drugi Hrvat ponekad popije rakiju. Prema agenciji Hendal, broj ljubitelja rakije u posljednje dvije godine porastao je za osam posto, dosegnuvši čak 31 posto. Za usporedbu, popularnost gina, viskija i votke bilježi pad.
Nekad rezervirana za domaćinstva i kućne radinosti, rakija je postala "in". Njena modernizacija i bolji marketing učinili su je privlačnom i mlađim generacijama, koje u njoj vide autentično piće s karakterom. Šljivovica, kao najpopularniji predstavnik, često se promovira kao spoj tradicije i kvalitete.
Statistika koja otvara oči
Uz prosjek od 0,014 litara dnevno po osobi, Hrvati doslovno svakodnevno "struse" čašicu ljute. Ako uzmemo u obzir standardne porcije u kafićima (0,03 litra), to znači da svaki drugi dan u prosjeku popijemo jednu čašu. Ova potrošnja pokazuje rastući trend, ali i zanimljivu kulturološku dinamiku: što rakiju čini tako privlačnom
Što nam govori ovaj trend
Rast popularnosti rakije odražava i povratak vrijednostima koje spajaju autentičnost, jednostavnost i zajedništvo. Unatoč globalnim trendovima i popularnosti stranih pića, rakija se uspješno probija kao simbol hrvatskog identiteta. Međutim, treba biti oprezan sve češća konzumacija, posebno među mladima, može imati i negativne posljedice na zdravlje.
Zaključno, rakija nije samo piće; ona je priča o evoluciji društvenih navika i promjeni percepcije. Od "pića sirotinje" do "kraljice stola", ona ostaje jedinstveni fenomen vrijedan promatranja i s čašom u ruci, ali i kritičnim okom.