Kameleoni su dugo bili simbol prilagodbe zbog svoje sposobnosti prilagođavanja svojih iridofora - posebnog sloja stanica ispod kože - kako bi se stopili s okolinom.
U novoj studiji objavljenoj danas u časopisu Nature Communications, istraživači iz Južne Koreje stvorili su robota kameleona sposobnog oponašati svog biološkog pandana, otvarajući put novoj tehnologiji umjetne kamuflaže. Koristeći senzore u boji, male grijače napravljene od srebrnih nanožica i termokromne materijale koji mijenjaju boju pri izlaganju različitim temperaturama, tim je uspio ponovno stvoriti više uzoraka kože visoke rezolucije koji su robotu omogućili gotovo trenutni prijelaz između boja. Prethodni pothvati u umjetnoj kamuflaži često su se oslanjali na mikrofluidne uređaje koji koriste male kanale za kontrolu protoka tekućina unutar njih, ali ovaj projekt ima potpuno električni pristup.
Seung Hwan Ko, profesor toplinskog inženjeringa na Nacionalnom sveučilištu u Seulu i jedan od autora studije, kaže da je najzahtjevniji dio bio prelazak boje do brzine prirode. Korištenje grijača na nanožicama, koje se vrlo brzo zagrijavaju, pomoglo je u rješavanju tog problema: umjetna koža zagrijala se dovoljno brzo da promijeni boju brzinom sličnom onoj prave životinje.
"Izgradnja prvog prototipa bila je vrlo spora", kaže Hwan Ko. Prvi korak bio je utvrđivanje hoće li se robot modelirati prema kralježnjaku - životinji s kičmom - ili beskičmenjaku, poput lignji ili hobotnice. Budući da bi model beskičmenjaka mogao ponuditi više slobode kretanja, tim je u početku planirao oponašati hobotnicu, ali Hwan Ko kaže da se ta ideja pokazala "previše ambicioznom".Nakon petljanja s različitim dizajnom i strukturom materijala, tim se konačno odlučio uhvatiti u koštac s jednostavnijim oblikom samog kameleona.
Oblikovanjem nanožica u jednostavne uzorke sastavljene od točaka, linija ili oblika razmjera uspjeli su stvoriti složeni učinak prikazan u ovom videu.Iako su prethodna istraživanja umjetne kamuflaže često označavana za vojnu uporabu, Hwan Ko se nada da će njihov rad imati širi utjecaj, osobito na području prijevoza, ljepote i mode. Buduće aplikacije mogle bi uključivati automobile koji prilagođavaju svoje boje kako bi se istaknuli, pa čak i tkaninu koja mijenja boju.
"Ova kameleonska koža, površina, u osnovi je svojevrsni prikaz", kaže on. "Može se koristiti za mekani ili rastezljivi ili fleksibilni zaslon."
Budući da tehnologija ovisi o temperaturi, međutim, ne radi tako dobro po velikoj hladnoći, što lažnom kameleonu može otežati ostvarivanje cijelog spektra boja.Ramses Martinez, docent na Sveučilištu Purdue koji također proučava bio-inspiriranu robotiku, kaže da bi prevođenje drugih biološki inspiriranih sustava u nove tehnologije moglo dovesti do više mogućnosti, uključujući sustave koji pomažu u lociranju preživjelih nakon potresa.
Pogledajte video:
{youtube}sS_1pDeRdLw{/youtube}