Cilj nije kažnjavanje, već preventiva kratko je objašnjenje Borne Ćurđevića, voditelja Gradskog odlagališta i rukovoditelja službe za komunalni otpad tvrtke Flora, na upit o važnom pitanju kaznama za nesavjesno odlaganje otpada, temi o kojoj se naveliko govori u Virovitici i okolici.
Ugovorne kazne za one koji u svojoj kući ili stanu ne budu razvrstavali otpad najavljene su u veljači na sjednici Gradskog vijeća. Da će građanima ”zavirivati u kantu te provjeravati jesu li u smeđim, plavim, zelenim, žutim i drugim kontejnerima pravilno razvrstane kategorije otpada, najavili su i iz komunalca Flore putem medija.
Zamolili smo stoga voditelja Bornu Ćurđevića i Tomislava Uzela, voditelja Odjela za sakupljanje papira, stakla i ambalaže u virovitičkoj tvrtki Flora Vtc d.o.o. da detaljnije pojasne o čemu je riječ.
Kao prvo, hvala svim korisnicima naših usluga koji dobro odvajaju otpad, vode brigu o otpadu i gledaju ljepše i zelenije sutra. A onima koji će ovih dana na svojoj kanti ili kontejneru pronaći obrazac upozorenja želim samo reći da je riječ o upozorenju. Nije nam primarni cilj naplatiti kaznu, već građane upozoriti da mijenjaju navike. Nije dakle cilj kažnjavanje, nego preventiva. Prije same naplate kazne, ići ćemo s nekoliko upozorenja najavljuje B. Ćurđević.
Ističe kako je do ovog koraka Flora u više navrata građane obavijestila o vrstama otpada i načinu njihova razvrstavanja putem edukacija, letaka koje su primili na kućnu adresu i putem medija.
Ovo nije odluka Flore ni Grada Virovitice, već obveza koju moramo ispoštovati, ostvariti sve one ciljeve koji su upisani u pravne stečevine EU i preneseni u naše zakone o gospodarenju otpadom, u naše pravilnike i uredbe dodaje B. Ćurđević.
Kazne su koncipirane u dvije skupine: nižu i višu.
MIJEŠANJE OTPADA U KANTAMA KAZNA 39,82 EURA
Najveće kazne odnose se ako se pojedini otpad miješa zajedno, odnosno ako se u biootpad sta-vlja plastika, papir, folija i slično. Kazne su tada 39,82 eura (300 kuna). Ako korisnici miješani i biootpad odlažu izvan spremnika, onda su kazne 26,54 eura (200 kuna), odnosno ako ne predaju otpad, a koriste nekretninu, tada su kazne najveće i iznose 66.36 eura (500 kuna).
No, tu kaznu će dobiti zaista samo oni koji se ovih obaveza ne budu pridržavali ni nakon više upozorenja kaže Ćurđević.
Odvajanje otpada u kućanstvu značajno smanjuje količinu otpada koji se zaista ”baca, odnosno završi na virovitičkom Gradskom odlagalištu. Samo papir i plastika koju Virovitičani i mještani prigradskih naselja godinama uspješno odvajaju smanjuju te količine za 50 posto, a svaka nova frakcija staklo, limenke i konzerve, biootpad, odjeća, ambalaža od ulja i slično, što će svoje mjesto naći u posebnim kantama i spremni-cima na Reciklažnom dvorištu, pomoći će da tih količina na odlagalištu bude još i manje.
U ZELENU KANTU SAMO ”PRAVI OTPAD
Tomislav Uzel objašnjava zašto je važno ne bacati u kantu za komunalni otpad sve ono što se još može reciklirati. Podsjećamo, zelena kanta i kontejner sada su namijenjeni samo onom otpadu koji je zaista ”dao svoje pelenama, papirnatim maramicama koje su došle u doticaj sa izlučevinama, ostatcima hrane koji nisu biootpad (kosti, meso, riba, koža, mliječni proizvodi, cigarete), ambalaži koja se ne može oprati, a bila je u doticaju s hranom
Sve što se može reciklirati treba se odložiti u posebne kante i kontejnere.
Kad se veće količine određenog otpada, npr. konzerve ili boce od ulja i dezodoransa skupe, građani ih mogu odvesti na Reciklažno dvorište, gdje će im djelatnici pomoći i razvrstati u spremnike.
Moramo znati kako svako odlagalište ima svoj kapacitet te da se na njemu, dok se otpad raspada, stvaraju plinovi. Manja količina tih plinova stvara i manji rizik za požar ili neku drugu havariju. Dovoljno je da u tijeku velikih temperatura plastika ili staklo iz zelene kante završi na odlagalištu, pa da pod utjecajem sunca dođe do požara. Razliku zaista čini svaki komad otpada koju građani ispravno odlože smatra T. Uzel.
Pohvaljuje građane koji već 16 godina uspješno odvajaju papir i plastiku i koji su izvrstan primjer kako se s malo truda za okoliš može učiniti puno.
(www.icv.hr, mlo)