Razne reakcije na trenutak snimljen kamerom u teretani na Floridi.
Žena fitness model na Instagramu po imenu Nashali Alma vidi muškarca kako čeka ispred vrata i prekida njezin trening kako bi ga pozvala unutra. Večer je. Njih dvoje su sada sami, zatvoreni u praznoj sobi.
Nakon nekoliko minuta muškarac joj prilazi, a onda, šokantno, počinje je loviti oko strojeva. Zatim je uhvati. Pomislite: to je to, gotova je. Ali poput jedne od onih dramatičnih sekvenci u najboljim filmovima Davida Attenborougha - iguana koja se izlegla od gnijezda zmija, možda, ili impala koja se bori protiv krokodila - nije gotovo. Bori se i na kraju nevjerojatno pobjeđuje. Iscrpljenog predatora nadmašio je njegov lukavi plijen.
"Bila sam uvjerena da imam snage i mentaliteta da uzvratim", rekla je Alma kasnije, za cijeli svijet poput pobjedničkog nogometaša na konferenciji za novinare. ”Svakoj ženi bih rekao da se uvijek bori, da nikad ne odustane.
Inspirativna stvar, pomislio sam, ali mnogi se ne bi složili. Zapravo, video je izazvao pravu svađu na internetu.
Nakon što je šerif Floride rekao novinarima da će priča biti "inspiracija drugim ženama", mnoge su reagirale bijesno. Smatrali su da nije bilo ničeg inspirativnog u tome da je žena napadnuta - zapravo je ta poruka bila duboko neodgovorna. Prava i jedina poruka bila je da žene nisu sigurne u teretanama nigdje uopće sigurne.
Kako bismo trebali govoriti o ovom videu Koja je poruka prava Pitanje odražava nelagodu koju već dugo osjećam u načinu na koji govorimo o sigurnosti žena.
Čujemo mnogo druge poruke: da žene nisu sigurne hodajući kući noću, nisu sigurne u javnom prijevozu, nisu sigurne u teretanama. Dobija se u svakoj prilici (čak je i videosnimka žene koja se uspješno brani od napada, čini se, prilika da nam kaže koliko nismo sigurni). Da, važno je zalagati se za veću zaštitu od nasilja. No, je li moguće da ovaj narativ da su žene neprestano izložene velikom riziku u javnim prostorima čini štetu, ali i korist
{youtube}T90u0hJZi5c{/youtube}
Trebao bih reći da naravno ima istine u poruci. Užasne stvari se događaju ženama na javnim mjestima. Ali možda ne tako često kao što mislimo.
U Engleskoj i Walesu daleko je manja vjerojatnost da će žene biti ubijene nego muškarci: u godini koja je završila u ožujku 2022. 72% žrtava ubojstava bili su muškarci. A što se tiče sigurnosti na ulici, statistike sugeriraju da veća opasnost za žene vreba u kući, od strane sadašnjeg ili bivšeg partnera. Iste godine, napadi stranaca činili su samo 7% žena i 15% muškaraca. Samo 15% silovanja počine nepoznati ljudi.
Ovo su činjenice. Ipak, i dalje su u suprotnosti s javnom percepcijom, možda zbog prevelike kulturološke reakcije kada se ta rijetka strašna stvar dogodi ženi koja noću hoda sama kući.
Godinu dana nakon ubojstva Sarah Everard, anketa YouGov-a među britanskim ženama pokazala je da se 66% žena ili "uvijek", "često" ili "ponekad" osjeća nesigurno hodajući same noću. Oko 25% osjećalo je sličan strah hodajući sami danju. Anegdotski dokazi upućuju na to da je gotovo isti učinak proizvelo izvještavanje o smrti Nicole Bulley. Žene se boje izaći same.
Nije li bolje biti siguran nego žaliti Je li važno ako su svakodnevni rizici za žene pretjerani, ako im to pomaže da budu sigurne Pa, evo argumenta da je to važno. U patrijarhatima, mogli bi reći teoretičari, nasilje nad ženama na javnim mjestima nije samo društveno zlo ono služi političkoj svrsi. Koristi se za policiju. Govori ženama gdje trebaju ići, a gdje ne. Kada su žene napadnute na ulicama, ili na sveučilištima, ili na radnom mjestu, one shvaćaju da ta mjesta nisu za njih.
Informirati žene o stvarnim rizicima jedna je stvar, ali preuveličavanje opasnosti samo pomaže prenijeti onu izvornu poruku: klonite se ulica, prepustite grad muškarcima, ovo mjesto nije za vas. Zapravo, ako je poruka dovoljno zastrašujuća i dovoljno široko rasprostranjena, stvarni rizik više nije bitan. Posao patrijaršije je gotov. Žene same rade policiju.
U najjačim svjetskim patrijarhatima ne postoji samo okrutno nasilje nad ženama, već i tradicija nabijanja prijetnji. Ženama se govori da su slaba bića kojima je potrebna muška zaštita u svakom trenutku.
Zato moraju ostati u svojim kućama, njegovati dobre odnose s obiteljskim patrijarhom, nositi velove, pa čak i pristati na praksu sakaćenja. Uostalom, radi se o njihovoj vlastitoj sigurnosti. (Studije u Indiji sugeriraju da je kulturološki strah od kriminala, a ne stvarna statistika, najsnažnije povezan s odlukama žena da ne prihvate ponudu prestižnih sveučilišta ili da se pridruže određenim radnim mjestima.)
Nacionalne države su od pamtivijeka koristile strah - od stranih osvajača, terorističke prijetnje, čak i pandemije - kao prečac za ograničavanje slobode svojih građana. Možda nije iznenađujuće ako najstariji energetski sustav na svijetu koristi gotovo iste metode. Ministar u indijskoj vladi nedavno je predložio da svaka žena sama ostavi kućnu knjigu u lokalnoj policijskoj postaji kako bi je se moglo pratiti. Za njezinu zaštitu, naravno.
Da, Almin video je nadahnuće - suprotstavlja se obeshrabrujućoj poruci da su žene krajnje ranjive prema muškarcima. Govori nam da bi se isplatilo uložiti u nekoliko lekcija samoobrane. A sadrži još jednu poruku, možda ne manje važnu. Napadati žene nije uvijek tako lako kao što izgleda. Pokušajte i možda se spetljate s pogrešnom osobom.