Braća Dino i Filip Gelemanović uspješno razvijaju i planiraju obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva.
Dino Gelemanović, diplomirani doktor veterinarske medicine. Nakon završetka fakulteta veterinarske medicine 2018. godine vraća se kući u Davor te preuzima vođenje firme Poljo-Davor d.o.o. koja se bavi stočarstvom, poljoprivrednom proizvodnjm, te trgovinom. Filip Gelemanović, magistar inženjer rudarstva. Tijekom studiranja na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu ostvario suradnju na međunarodnim projektima u Europi i Rusiji, te završetak studiranja dočekao sa vizom u džepu, no splet okolnosti i kriza u svijetu uzrokovana koronavirusom dovela ga na početak,u Davor. Tu je pronašao svoje mjesto pod suncem i priliku da se ostvari u poljoprivrednoj proizvodnji, te da ju ulaganjem podigne na višu razinu kvalitete. Vođen tom idejom otvorio i vlastiti OPG kako bi diverzificirao dosadašnju proizvodnju i približio ju krajnjem potrošaču.
Kojom se djelatnošću bavite
- Primarna djelatnost poduzeća je stočarstvo i to uzgoj goveda u sustavu krava tele i tojest junadi te uzgoj konja autohtone pasmine Hrvatski hladnokrvnjak. Usko povezana djelatnost bila je, a sve do danas i ostala, maloprodaja sjemenske robe, gnojiva i zaštitnih sredstava. Trenutno brojno stanje goveda je oko 350 grla, te 80-ak konja. U sklopu OPG-a Filip Gelemanović se bavimo uzgojem svinja i ovaca gdje brojimo stotinjak svinja svih dobnih kategorija te 70 ovaca s podmlatkom.
Kako ste zadovoljni poslom
- Prvenstveno volimo taj posao i mislim kako je to najbolji odgovor kako smo zadovoljni s poslom jer da bi se bavili stočarstvom to morate voljeti i to vam mora postati način života, u suprotnom to nema dugoročnost. Ako gledamo financijsku zadovoljštinu poslom možemo reći da smo također zadovoljni jer se na kraju sav taj rad i trud nagradi. Ono što je najbitnije podmirujemo sve svoje kreditne obveze, samostalno financiramo ratarsku proizvodnju i hranu za našu stoku te podmirujemo obaveze prema radnicima i vlastite plaće. Svu dobit investiramo u daljnje širenje i modernizaciju proizvodnje kako bismo kvalitetu naših proizvoda podigli na najvišu razinu.
Na koje probleme nailazite u poslovanju
- Velike probleme smo doživjeli na početku korona krize gdje je došlo do poremećaja tržišta, došlo je do velikog pada cijena žive stoke i nitko ju nije trebao. Paralelno s tim je došlo do velikog povećanja cijena žitarica i koncentrata te je proizvodnja postala nerentabilna. Tu su uvelike pomogle mjere Vlade Republike Hrvatske koje su nam pomogle da prebrodimo tu krizu. Problemi koji već dugi niz godina prate stočarsku proizvodnju u cijeloj Hrvatskoj je nedostatak zemlje za proizvodnju hrane. Taj problem nije zaobišao niti nas. Zbog nedostatka zemlje te paralelnim povećanjem stada primorani smo veliki dio hrane kupovati na tržištu. To se uvelike osjetilo u proizvodnoj 2021. godini koja nam je na izmaku. Zbog suše koja je zahvatila naše usjeve i smanjenih prinosa bili smo pri-
morani kupovati velike količine žitarica po cijenama koje nama stočarima nisu prihvatljive. Ukoliko cijene žive stoke i mesa u 2022. godini ne budu pratile taj rast bojim se da će proizvodnja imati negativnu bilancu.
Koje su perspektive posla
- Kako nas je korona kriza unazadila tako nas je i naučila brojnim stvarima. Naučila nas je da prosječno ne prolazi kod kupaca nego samo izvrsno. Tim smjerom se brat i ja vodimo i u našoj proizvodnji, težimo postići izvrsne rezultate u proizvodnji stoke koja se pretače u izvrsno meso koje kupci rado cijene. Upravo ta izvrsnost otvara vrata, nama novih, trži-
šta kako unutar zemlje tako i izvan nje.
Koliko vam znači poticaj od općine i kako planirate uložiti sredstva
- Upravo u postizanju te izvrsnosti su nam uvelike pomogla i poticajna sredstva od naše Općine Davor. Investicijom u mješaonu stočne hrane 2020. godine te investicijom u šurilicu ove godine proizvodni procesi su se znatno ubrzali te se u znatnoj mjeri isključio fizički rad, povećala kvaliteta stočne hrane i krajnjeg proizvoda što i je cilj stočarstva 21. stoljeća. Nadamo se i daljnjoj pomoći Općine u realizaciji naših investicija na obostrano zadovoljstvo.
Vidite li mogućnost korište- nja EU fondova
- Korištenje EU fondova i povlačenje sredstava je nešto čemu definitivno težimo i kroz njih želimo zaokružiti te unaprijediti našu proizvodnju. Radujemo se novom programskom razdoblju 2022.-2027. koje bi trebalo ići u smjeru kojem i mi težimo, a to je zaokruživanje proizvodnje te tržištu ponuditi konačni proizvod s našim potpisom.
Planovi, kratkoročni, dugoročni.
- Dio odgovora na pitanje o planovima se krije i u prethodnom odgovor. Planovi kojima težimo su daljnje širenje i unapređivanje proizvodnje te približavanje krajnjim korisnicima kroz finalizaciju proizvoda. Time bi zaokružili našu proizvodnju i imali bi kompletan put „od polja do stola”.