Hrvati u bijelom svijetu

Ove mlade genijalce tvrtke u Hrvatskoj ne žele. Ali im je priliku dala njemačka tvrtka u Lipiku. I pogodila!

Ove mlade genijalce tvrtke u Hrvatskoj ne žele. Ali im je priliku dala njemačka tvrtka u Lipiku. I pogodila!

Razmatrali su lokacije i tražili najbolje prednosti u Hrvatskoj, Makedoniji, Srbiji, Bjelorusiji, Grčkoj, Rumunjskoj...

Velika njemačka softverska tvrtka Libelle AG iz Stuttgarta prije nešto više od dvije godine tražila je lokaciju na području istočne i južne Europe za svoju sestrinsku tvrtku. Na kraju su se odlučili osnovati svoju sestrinsku tvrtku DataMir u - Lipiku.

Krenuli su skromno, krajem 2020. godine sa samo četiri zaposlenika, a danas ih imaju čak 26! U prosjeku bi to značilo da gotovo svakog mjeseca zaposle jednog novog radnika.

NijemacHans-Joachim Krger, čovjek koji je zaslužan za brzi razvoj Data Mira u Lipiku, zadovoljno sjedi u lipičkom inkubatoru, gdje je sjedište Data Mira, i sa smiješkom se prisjeća početaka koji su, ne krije, bili teški.

Hans-Joachim Krger

- Trebali su nam softverski developeri koji su dobro obrazovani. Budući da smo u Stuttgartu okruženi divovima poput Mercedes-Benza, Porschea, IBM-a, HP-a, SAP-a, nije nam bilo lako pronaći stručnjake kakvi nam trebaju. Shvatili smo da takve ljude moramo tražiti u drugim područjima, izvan Njemačke. Razmatrali smo područje bivše Jugoslavije, Grčku, Bjelorusiju, Rumunjsku jer nismo htjeli ići daleko, primjerice na Tajland ili u Indiju. U jednom trenutku nam se ukazao Lipik, stupili smo u kontakt s gradonačelnikom Vinkom Kasanom i vrlo brzo smo znali da želimo biti ovdje jer smo vidjeli da gradonačelnik intenzivno radi na razvoju grada. Ponuđen nam je prostor u inkubatoru, koji nam je odličan. I u Lipiku imamo sjajnu, brzu internetsku vezu što nam je također bilo ključno za odluku da ovdje započnemo posao - priča nam Hans-Joachim Krger.

Priča kako sada svakako može reći da je odluka bila ispravna iako im je početak bio težak.

- Trebali smo oformiti ekipu koja će znati raditi ono što trebamo i razumjeti što očekujemo. Svi koji ovdje rade došli su direktno s fakulteta, a neki su još uvijek studenti. Riječ je o mladim ljudima i bilo je jako važno da oni razumiju što očekujemo od njih kao i što od nas očekuju naši klijenti koji se nalaze diljem svijeta. Softver kojeg radimo je sofisticiran i u početku je bilo teško, imali smo kritičnih trenutaka. Prvih šest mjeseci nismo bili produktivni koliko smo željeli, ali to je bilo normalno jer smo to vrijeme uložili u ljude i njihovu obuku. Kasnije je sve krenulokako smo očekivali. Nakon toga smo korak po korak unaprjeđivali poslovanje, znanje naših zaposlenika i ukupnu produktivnost. Sada smo na produktivnoj razini koja je zadovoljavajuća, ali situacija u IT svijetu je uvijek ista, IT sektor se neprestano razvija i neprestano moraš raditi na sebi i pratiti trendove - priča Krger.

Danas je Data Mir potpuno integrirana u Libelle grupu i zaposlenici koji rade u Lipiku sposobni su izvršiti sve zadatke koji se stave pred njih. Napredak je, kaže Krger, očit i jako su zadovoljni s onim što imaju u Lipiku u smislu produktivnosti, odgovornosti i razvoja.

Data Mir, inače, proizvodi takozvani infrastrukturni softver. Dakle, ne bave se izradama aplikacija poput onih za mobilne telefone, nego takozvanim tehničkim softverom i infrastrukturnim rješenjima. Jedan od njihovih proizvoda je BusinessShadow, koji služi kao baza podataka i stand by sustav. Stand by sustavi se, primjerice, aktiviraju u slučaju da se glavni sustav neke kompanije sruši. U tom trenutku se aktivira njihov stand by sustav koji omogućava daljnji rad dok se glavni sustav ponovno ne osposobi. Libelle i Data Mir također nude uslugu zaštite podataka za velike tvrtke.

Ono što je iz naše perspektive izuzetno zanimljivo jest da redom zapošljavaju ljude koji su tek završili fakultet ili rade s onima koji još uvijek studiraju. Dakle, mlade i obrazovane bez radnog iskustva. To je upravo ono što većina hrvatskih ne radi. Potvrdili su nam to i zaposlenici Data Mira, kad su tražili posao nakon fakulteta, svi su od njih tražili godinu ii više radnog iskustva. Znači, na tržištu rada su bili eliminirani u startu. Tko će u Hrvatskoj uzeti visokoobrazovanog radnika bez radnog iskustva. Nitko E, pa Nijemci očito s tim nemaju problem. Nijemci su dali priliku našim mladima i zadržali ih ovdje. Razgovarali smo s četvero njih, od ukupno 26, koji su sreću pronašli u Lipiku.

Piše i foto:Nikica Puhalo / compas.com.hr