Zagreb

Krivca nema, ali stupići stoje: Tomašević pere ruke od problema

Krivca nema, ali stupići stoje: Tomašević pere ruke od problema

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na redovnoj konferenciji za medije osvrnuo se na brojne aktualne gradske teme, uključujući hitne vatrogasne intervencije, prenatrpane kontejnere, projekte poput Jarunskog mosta i kontroverze oko postavljanja stupića u Gundulićevoj ulici.

Tomašević je istaknuo kako Zagreb bilježi između 2800 i 3500 hitnih vatrogasnih intervencija godišnje, a taj broj drastično raste tijekom prirodnih nepogoda, poput prošlogodišnjih oluja i potresa. Predstavio je pet novih vatrogasnih vozila, naglašavajući njihovu važnost za sigurnost građana.

Međutim, dio konferencije izazvao je dodatne kontroverze, posebice kada se gradonačelnik osvrnuo na situaciju s mažoretkinjama koje više ne dobivaju financijsku podršku iz gradskog proračuna.

-Grad više ne financira mažoretkinje jer udruge i firme ne mogu dobivati novac bez natječaja. Povjerenstvo je odlučilo ne dodijeliti im sredstva prema kriterijima, kazao je Tomašević, dodajući kako se traže alternative za osiguranje financijske podrške kroz druge gradske ustanove. Unatoč pritiscima, gradonačelnik nije pokazao spremnost da revidira odluku, što je izazvalo kritike javnosti zbog, kako tvrde, ignoriranja važnosti mažoretkinja kao simbola Zagreba.

Na pitanje o prenatrpanim kontejnerima uoči blagdana, Tomašević je odbacio tvrdnje o problemima s odvozom otpada, pripisujući situaciju povećanoj kupovini i većoj količini otpada. Prekršaji s glomaznim otpadom i otpadom pored kontejnera, prema njegovim riječima, spadaju u komunalne prekršaje.

Kontroverze sa stupićima

Tomašević je također komentirao postavljanje stupića u Gundulićevoj ulici, koji su onemogućili prolazak vozilima Hitne pomoći. Iako je ranije izjavio da je postavljanje stupića provedeno u suradnji s policijom, policija je službeno demantirala takvu tvrdnju.

-Dobio sam krivu informaciju neposredno prije konferencije. Za stupiće nismo trebali odobrenje policije, ali nisu postavljeni iz zle namjere, izjavio je Tomašević, naglašavajući da su stupići postavljeni prema propisima. S Hitnom pomoći, tvrdi, rade na pronalasku rješenja.

No, njegovo odbijanje odgovornosti za propuste i inzistiranje na proceduralnoj ispravnosti stupića naišlo je na oštre kritike javnosti i oporbe, koji ističu kako takvi propusti ozbiljno ugrožavaju sigurnost građana.

Unatoč poteškoćama, gradonačelnik je ponovno potvrdio posvećenost projektima poput Jarunskog mosta, čija se izgradnja planira do 2028. godine. Naglasio je da je prioritet trenutne vlasti povezivanje sjevera i juga grada, ali priznao da će uvijek postojati nezadovoljstvo određenih skupina.

Građani i kritičari Tomaševićeve politike sada s nestrpljenjem očekuju daljnje korake gradske vlasti u rješavanju ovih spornih pitanja.