Gradski ured za obnovu i komunalne poslove odbio je zahtjev za postavljanje zastava manifestacije Hod za život, navodeći da "za predmetno događanje nije ishođena potrebna suglasnost". Organizatori tvrde da je riječ o nastavku politike gradske vlasti pod vodstvom Tomislava Tomaševića, koja, prema njihovim riječima, sustavno onemogućava isticanje simbola njihove manifestacije.
Priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Gradski ured za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove odbio je isticanje zastava manifestacije Hod za život. "U vezi vašeg zahtjeva u kojem tražite odobrenje za isticanje zastava za potrebe javne manifestacije
Hod za život, obavještavamo vas da za predmetno događanje nije ishođena potrebna suglasnost. Stoga vašem zahtjevu nismo mogli udovoljiti", napisali su. Ova odluka u skladu je s ranijim odlukama Tomaševićeve gradske vlasti. Još 2022. godine izmijenjena je procedura za izdavanje dozvola za postavljanje zastava, s ciljem zabrane zastava Hoda za život.
U 2025. godini gradonačelnik Tomašević nastavio je provoditi diskriminaciju u gradu Zagrebu zloupotrebom vlasti, iako je najviši sud Republike Hrvatske odlučio kako se postupak u tužbi koju su protiv gradskih vlasti podnijele udruge U ime obitelji i Vigilare zbog zabrane postavljanja zastava na gradske jarbole uoči Hoda za život 2022. godine, vraća na ponovno odlučivanje Županijskom sudu, ali ovaj put i drugom sucu.
Naime, nakon što je sutkinja Sanja Joka Umičević u lipnju 2024. godine po drugi put odbila tužbeni zahtjev za zaštitom od diskriminacije udruga i građana koji podržavaju Hod za život, Vrhovni sud opet je odlučio u korist Hoda za život u Zagrebu.
Glavna rasprava na Županijskom sudu sada je zaključena, a presuda će biti objavljena 29. travnja 2025., uoči Hoda za život u Zagrebu koji će se održati 10. svibnja 2025.g. Hod za život ničime nije potaknuo gradonačelnika da režimski zanemari ljudske vrijednosti današnjice postupajući upravo neinkluzivno, nejednako, netolerantno, na način koji nije pravan, otvoren, pluralan i ravnopravan. Ovakvo neopravdano uskraćeno postavljanje zastava Hoda za život, dok je istovremeno Zagreb Pride dobio takvo odobrenje školski je primjer diskriminacije i u ovom slučaju znači da u istim procedurama i pravima u Zagrebu, pravo pristupa nemaju svi građani i sve građanske manifestacije."