Tekstilna industrija je nekad izazivala divljenje na području Republike Hrvatske, pogotovo za vrijeme bivše Jugoslavije. Pogoni poput Varteksa, Mure, Budućnosti i Borova izazivale su divljenje među ljudima, pogotovo onih koji su bili ljubitelji mode. Nažalost, u nizu loših vijesti za tekstilnu industriju, došla je još jedna; pogon osječke podružnice talijanske tvrtke Benetton se gasi, povlačeći za sobom masu drugih malih šivačkih pogona.
Osječki Benetton zatvara svoja vrata nakon 25 godina
Vijest da se osječki pogon talijanskog Benettona zatvara možda i nije neočekivana stvar, s obzirom da se mjesecima govorilo kako tvrtka polako, ali sigurno otpušta radnike. Mjesecima, pa i godinama se govorkalo kako Benetton gasi svoje pogone diljem Europe, posebice u svojoj matičnoj državi Italiji, no osječki se još nekako držao. No vijest koja je potvrdila gašenje pogona poznatog talijanskog brenda, bacila je sjenu na tekstilnu industriju u Hrvatskoj. Malo prije Božića, oko 260 radnika pogona je dobilo otkaz te su primorani odraditi otkazni rok i nakon toga prijaviti se na burzu rada.
Razlozi zašto Benetton ne može plaćati svoje radnike je žestoka konkurencija s istoka, financijski problemi, povećani troškovi proizvodnje, plaća i sama inflacija. Postoje spekulacije kako će ovo zatvaranje pogona dovesti i do zatvaranja onih u Srbiji, gdje tvrtka Benetton ima veliko pogon proizvodnje. Ostaje samo pričekati hoće li modni brend samo preseliti osječki pogon u Srbiju ili nastaviti gašenje koje traje već godinama.
Benetton je u Osijeku počeo svoju proizvodnju 2000. godine, gdje je s radom započeo u osječkoj Slobodnoj zoni, a naposlijetku preselila svoje sjedište u Vukovarskoj Ulici. Hoće li ova odluka potaknuti i zatvaranje trgovina diljem Hrvatske, nije još sigurno, no hoće li potaknuti gašenje manjih šivaćih poduzeća Apsolutno i nažalost da.
Od giganta do skoro pa ničega
U listopadu prošle godine, čuli smo vijest kako je tekstilna tvrtka Leonarda iz Daruvara naglo zatvorila svoja vrata i time otpustila 30 svojih radnica. Tvrtka je imala ugovor s Benettonom te su financijski problemi osječkog pogona, utjecali na zatvaranje radnje. Zlatna igla - Siscia je još jedna tekstilna tvrtka koja je otišla u stečaj. Nekad vrhunski brend za vrijeme Jugoslavije, danas tvrtka s nepodmirenim dugovima imala je ugovor s Yves Saint-Laurentom.
Nekad gigant ovog dijela modne Europe, varaždinski Varteks proglasio je stečaj u ljeto prošle godine. Zelinka, Pamučna industrija Duge Rese, Orljava iz Požege, Kamensko, Arena i mnogi drugi, u zadnja dva desetljeća postali su samo jedno lijepo sjećanje konzumenata i ružna stvarnost radnika koji i danas traže svoje teško zarađene otpremnine.
Jeftin uvoz i modne franšize koje svakodnevno gledamo po trgovačkim centrima su jedan od faktora zašto je hrvatska tekstilna industrija na izdisaju, no i pasivnost višebrojnih Vlada Republike Hrvatske koje nisu pomogli radnicima i poslodavcima ovih pogona. Nisu im omogućili način da se izbore na tržištu gdje škart roba prevladava, a ni nagradile radnike koji imaju najniže plaće u Hrvatskoj. Prema službenim podacima tekstilnog sindikata, trenutno ima 15 tisuća radnika u tekstilnoj industriji, no nažalost, još ćemo slušati i gledati kako se polako, ali sigurno gase nekadašnji vrhunski tekstilni pogoni u ovom dijelu Europe. Naravno, ako se nešto ne poduzme.