Politika i društvo

Ponudio rješenje kako zaustaviti rastrojene ljude u svojim pohodima: Većina njih je bila zabilježena u sustavu

Ponudio rješenje kako zaustaviti rastrojene ljude u svojim pohodima: Većina njih je bila zabilježena u sustavu

Kako spriječiti krvave pohode poput onih koji su se proteklih nekoliko dana dogodili u Hrvatskoj, ali i koji su motivi zločina - odgovara psihijatar Herman Vukušić u razgovoru s reporterkom Dnevnika Nove TV Sanjom Jurišić.

"Kao javnozdravstveni djelatnik, volio bih reći da serija ovakvih događanja koja se događa u regiji, pogotovo kod naših istočnih susjeda, mogu biti i poticaj za ovakva događanja u Hrvatskoj.

Kada govorimo o situacijama kao što su ljubomora, ideje proganjanja, ideacije toga tipa - mislim da je potrebno dati ljudima koji se bave s osobama tog tipa, psihijatri, više ovlasti u smislu pokretanja postupka prisilne hospitalizacije.

To je sklizavo područje, područje ljudskih prava, ali ako stavimo moju medicinsku karijeru sa strane.

Ja sam godinama bio liberal i kao liberal kažem da je puno uputnije i zdravije da damo stručnjacima koji se bave tim ljudima, koji su njihovi liječnici i koji ih znaju u dušu - dozvolu ingerencije da iniciraju njihovu prisilnu hospitalizaciju koja je za sada, po trenutnim zakonskim okvirima, na razini primarne zdravstvene zaštite - da bismo spasili ljudske živote", naglasio je Vukušić.

Na pitanje kako primijetiti osobu kratkog fitilja u susjedstvu, psihijatar je odgovorio da ta osoba ili priča ili ne priča.

"Ako znamo za osobu koja ima s nekim konflikt, šuti, povlači se u sebe - ili s druge strane - priča o tome kako će napraviti ovo ili ono, odmah treba reagirati i prijaviti nadležnim institucijama.

Trenutno su zakonski to liječnici opće prakse ili najbliža policijska uprava. Sustav bi puno napravio kada bi psihijatriji i medicini dao veće ovlasti.

Da radimo statistiku od ljudi koji su u zadnjih deset godina počinili krvne delikte ovoga tipa, sigurno bismo našli da je ogromna većina njih bila zabilježena u sustavu", objasnio je Vukušić.

Bivši policajci ili branitelji nikako nisu najrizičnije skupine, dodaje.

"Stvar je u dijagnozi. Dijagnozu koju ima nositelj krimena koji je bio branitelj može imati svatko od nas. Ne radi se o PTSP-u. Dijagnoza nikada nije kolektivni nositelj krivnje ni rizika za ovakve slučajeve.

Sve je stvar prosudbe pojedinog slučaja, ali pojedini slučaj najbolje može prosuditi osoba koja se njima bavi, u ovom slučaju su to psihijatri", rekao je.

Ljudima u Sisak trebala bi biti što prije poslana psihološka pomoć, naglasio je.

"30 godina se bavim PTSP-om. Kada se ovakva situacija desi, primarna stvar je što prije doći, što prije razgovarati i što prije saslušati ljude. Ta intervencija ne smije ostati na razini psihologijskoj razgovora", zaključio je gost Dnevnika Nove TV psihijatar Herman Vukušiić.