Politika i društvo

Skuplji smo od Njemačke gdje je prosječna plaća 3500 tisuća eura dok kod nas sirotinja radi za jedva 600!

Skuplji smo od Njemačke gdje je prosječna plaća 3500 tisuća eura dok kod nas sirotinja radi za jedva 600!

Abnormalno podizanje cijena se nastavlja, zahuktava se situacija s Vladom i trgovcima, no Hrvati i dalje šute i kupuju po cijenama koje nadmašuju i Njemačku, zemlju u koju godinama bježe kako bi ostvarili normalan prihod. Donosimo usporedbe cijena nekretnina i proizvoda, koje ukazuju na jedno - Hrvatskom narodu je do sada bilo teško, sada će postati nemoguće.

Niske plaće koje se ne planiraju promjeriti već stoje na vječitim obećanjima škrtih poslodavaca i mizerne penzije kao 'nagrada' starijima koji broje po četrdeset godina radnog staža bit će proždrijete ovim cijenama. No, nećemo tako grubo, ipak naši penzioneri imaju pravo rada. Umjesto zasluženog odmora, slobodno se uputite nazad iza pulta za još mizerniju svotu novaca.

Slavonija in razgovarala je s nekolicinom mladih radnika te penzionera koji danima prelistavaju nove kataloge te zbunjeno lutaju dućanima gledajući u euro cijene.

- Ništa od toga se ne čini jeftino kako govore. Moja penzija iznosi 2500 kuna, odnosno 330 eura. Cijene hrane rastu, tu je i najam stana i energenti. Ja ne znam kako ćemo.

Suzne oči Katice M. samo su jedne u nizu koje Vlada ne pita kako će, već pomoć usmjeravaju drugdje.

-Imam trideset i šest godina staža. Naradio sam se, pošteno i šuteći. Samo želim kupiti kruh i mlijeko s novcem koji sam zaslužio. Ako se ovako nastavi, neću moći ni to. Penzija mi je 3000 kuna (398 eura), samo kada platim račune imam manje od pola, a jedan odlazak u dućan i više jedva što ostane. - komentira Josip Š.

No, zajedno s penzionerima, tu su i mladi Hrvati koji još nisu pobjegli van njenih granica, pokušavajući opstati u svojoj zemlji. Nažalost, to je s 1.1.2023 postalo nemoguće.

- Radim u dućanu. Šest dana tjedno, pregršt obaveza i učestali ne plaćeni prekovremeni. Na svoje oči gledam kako proizvodi poskupljuju i dućan zarađuje više, a nama plaće ostaju iste. Ne samo to, nego često znaju povući stimulacije radi bizarnih razloga. Sjećam se su kolegi uzeli 500 kuna s plaće jer nije stavio tri vreće praška na police. Htio sam ostati, trudio sam se, sada to više ne mogu. Najam stanova je bezobrazno visok a uvjeti nikakvi. Radim cijeli dan i onda mi brišu prekovremene, a otkaz mi ne gine ako ne ostanem. Zovu nas da dođemo u noćne smjene, te nam za istu daju 84 kune. 84 kune za šest sati rada. Vani to ne postoji. Naradit ćeš se, ali češ i biti plaćen. No, ono što sam htio odgovoriti. Sada, nakon uvođenja eura i podizanja cijena, dotjerali su nas do kraja, u kut bez izlaza. Više nije teško, već nemoguće. Kakvo ljetovanje, kakvi izleti..ne možeš više platiti režije, najam i otići u dućan. Da ne spominjem da živim s djevojkom, bez djece. Kako obitelji funkcioniraju, ja stvarno ne znam. - govori Goran P., mladi voditelj prodavaonice koji jedva broji trideseti i jednu godinu.

- Nikako, ne funkcioniramo nikako. Radimo i ja i muž, imamo dvoje djece. Povisili su nam najam, a seliti se ne možemo zbog škole, a kada smo i gledali, cijene su svugdje skočile. Ovo nije Irska, Njemačka, ovdje su plaće postale ponižavajuće kada se usporede s cijenama. I od nas se očekuje da slavimo uvođene eura Svi smo ludi, oni koji ostaju i šute. - komentira Katarina, kozmetičarka s dvoje djece.

- Često razgovaram s prijateljima iz Irske, Amerike, Canade, Belgije...kada im kažem za koje novce radim i kako prekovremeni nisu plaćeni, oni se zgražaju. Tamo to ne postoji. Ne postoji raditi da ti nije plaćeno. Sada, nakon eura, taj ne plaćeni rad i ove cijene poručuju mi samo jedno- do godine odlazim, dosta mi je. - govori Ivana Z. od dvadeset i šest godina.

Usporedili smo najmove stanova u RH i Njemačkoj, zajedno s cijenama u jednih od dućana. Napominjemo, ovdje govorimo o Njemačkoj, zemlji visokog životnog standarda, poštenih plaća i dobrih prihoda koji se ne mogu mjeriti s našima. Kako naši političari kažu- ' Ne možemo se mjeriti s Njemcima.' Kako onda, ispada da je Hrvatska trenutno u određenim segmentima skuplja od iste te Njemačke

DM Hrvatska i DM Njemačka:

Za euro, naši proizvodi su skuplji.

Najam nekretnina ( oboje ne u centru) u Hrvatskoj i Njemačkoj:

Postavlja se pitanje, što točno ostavlja mlade građane u Hrvatskoj Gdje na sve probleme još uvode 'posebne' vrečice za smeće koje se plaćaju po više od 40 kuna, a onda vidimo da se sav taj odvojeni otpad trpa u isti kaomion radeći ovaj osiromašeni narod još i ludima. Hoće li hrvatski narod ostati na 'birtijskoj pravdi' gdje smo glasni samo uz čašu piva i kada napustimo kafić ne činimo ništa, ili će napokon reći 'dosta' ovom nelogičnom i ponižavajućem tretmanu