Politika i društvo

Ovo je najveća blokada u povijesti, dojava stigla iz bankarskih krugova

Ovo je najveća blokada u povijesti, dojava stigla iz bankarskih krugova

Blokada u aferi preprodaje Ininog plina najveća je u povijesti Ureda za sprječavanje pranja novca, rekao je u ponedjeljak šef tog ureda pri Ministarstvu financija Ante Biluš.

Prema njegovim riječima, s konferencije za novinare, blokirano je 813 milijuna kuna u osam poslovnih banaka na 16 računa, u šest otvorenih investicijskih fondova, a blokirane su i nekretnine vrijedne tri milijuna eura. Istaknuo je da je tijekom praćenja slučaja ostvaren nadzor nad tim sredstvima i da će ona u slučaju sudskog utvrđivanja nezakonitosti u njihovu stjecanju moći biti vraćena. Rekao je da je sve krenulo putem obavijesti "više od jedne banke". Novac je blokiran u subotu.

Ina: Uprava i NO nisu odlučivali o spornim ugovorima * Škugor je imao ovlasti potpisivati ugovore vrijedne i do 20 milijuna eura

Tko je sve kontrolirao

Biluš je ocijenio da je "sustav reagirao na vrijeme", a na pitanje šokira li to da je novac od transakcija plinom završavao na računu jednog umirovljenika, odgovorio je da to "izgleda malo neuobičajeno". "Za ono što je završilo na tom računu i izdana je blokada. Sve što je tamo stizalo osigurano je za neku kasniju fazu kaznenog postupka", kazao je.

I ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša istaknuo je kako je sustav reagirao na vrijeme. "Ponekad se prezentira da djelujemo kao otoci, ali to su u ovom slučaju nije dogodilo. Svaka od institucija u rekordnom je roku odradila svoj dio posla, pa možemo reći da je sve trajalo oko tri mjeseca, od početka predmeta do uhićenja", kazao je Kutleša.

Ministar financija Marko Primorac istaknuo je kako su otkriće prijevare i blokada novca rezultat koordiniranog rada državnih tijela koja rade profesionalno i neovisno. Na pitanje o odgovornosti upravljačkih i nadzornih tijela u Ini, odgovorio je kako "ne zna kako ti procesi unutar Ine funkcioniraju". "Prema onome što ja znam radi se o tome da je jedna osoba odobravala niže cijene energenata. Po onome što sam iz medija saznao, to nije ništa neuobičajeno. Ako su to neki interni procesi u Ini dopustili, onda je to neuobičajeno", rekao je ministar, napominjući kako bi i on volio znati tko je to sve kontrolirao i dopuštao. "Ne znam na koji su način odluke stigle na Nadzorni odbor (...), treba provesti sve istražne radnje do kraja i ako postoji odgovornost, to treba adekvatno tretirati", rekao je Primorac. Ina je poduzeće u kojoj država ima jedan značajan udjel i svi smo zainteresirani da to poslovanje bude dobro, kvalitetno, stabilno, održivo, kazao je. Na pitanje treba li smijeniti nekog od hrvatskih članova u Ini, rekao je kako smatra da treba provesti sve istražne radnje do kraja, utvrditi odgovornost i ako postoji bilo kakva odgovornost bilo koga u toj hijerarhiji, to treba adekvatno i tretirati.

U akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić, s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić. Šteta za Inu, navodno, prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca iznosi gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za više od 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna. Na računu njihove tvrtke OMS Ulaganje ostalo još više od 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene dobiti. Istražitelji sumnjaju da je Škugor od lipnja 2020., pa do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije Industrije nafte i zamjenik predsjednika NO-a Plinare istočne Slavonije, povezao ostale osumnjičenike, pri čemu su prirodni plin kojim raspolaže Ina prodavao ispod tržišne cijene. U realizaciji plana, prvookrivljeni je odredio da drugookrivljeni uime okrivljenog društva ishodi od HERA-e dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom, priopćio je Uskok. Ina je u konačnici oštećena za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljeno društvo ostvarili su nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji. Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od Ine po 19,5 eura, a prodavali ga po čak 210 eura. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici Ine.

Ina je u ponedjeljak priopćila da njezina Uprava i Nadzorni odbor nisu odlučivali o spornim ugovorima koji su predmet istrage. "Damir Škugor, koji je menadžer tri razine ispod Uprave Ine, imao je ovlasti potpisivati ugovore u vrijednosti do 20 milijuna eura, uz supotpis njegovog zamjenika. Sukladno svojim ovlastima, Damir Škugor je potpisnik svih ugovora koji su predmet istrage", kaže se u priopćenju. Dodaje se da će Ina pokrenuti postupak raskida radnog odnosa sa Škugorom, revidirati sve ugovore o prodaji plina i pokrenuti sve moguće pravne radnje. "U idućim danima održat će se izvanredne sjednice Uprave i Nadzornog odbora Ine. U Ini već traje detaljna istraga ovog slučaja, a posljedično će se uvesti i dodatni mehanizmi kontrole. Opskrba tržišta plinom nije ni na koji način ugrožena", kažu u Ini.

DEKANIć ZGROŽEN UHIćENJEM RATKIć

Nakon akcije u kojoj je, između ostalih, uhićena i Marija Ratkić, predsjednica Uprave Plinare istočne Slavonije, sa sjedištem u Vinkovcima, priopćenjem se oglasila Vukovarsko-srijemska županija, kao većinski vlasnik te plinare. ”Nakon uhićenja predsjednice uprave PIS d.o.o. Marije Ratkić, želimo istaknuti kako smo zgroženi tom viješću. Slučaj ne možemo detaljnije komentirati dok ne dobijemo sve potrebne informacije, ali i dok traju izvidi, jer ne raspolažemo s dovoljno informacija o ulozi Marije Ratkić u cijelom slučaju. Također, želimo i naglasiti kako najstrože osuđujemo bilo kakav oblik korupcije i kriminala te kako će svi eventualno umiješani u ovaj slučaj biti sankcionirani, navodi se u priopćenju kojega potpisuje župan Damir Dekanić. Vukovarsko-srijemska županija, dodaje se, kao jedan od vlasnika PIS-a, odmah je pokrenula sve propisane procedure te zatražila izvješće. Župan Dekanić za Hrvatski radio Vukovar izjavio je kako se nada ”da krivnja Marije Ratkić nije tolika kao u ostalih sudionika. ”Poduzet ćemo sve potrebne korake i kadrovske promjene ako situacija pokaže da trebamo tražiti i odgovornost svih koji su eventualno krivi, rekao je. M.Flego

"Sustav funkcionira"

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je da će zatražiti izvanrednu reviziju plinskog poslovanja Ine za 2020., 2021. i dio 2022. Filipović se u ponedjeljak sastao s Upravom Ine kako bi dobio detaljna obrazloženja onoga što se događalo proteklih dana. Revizija će, rekao je Filipović, trebati obuhvatiti i ulogu interne revizije Ine, revizijskog odbora, eksterne revizije, kao i ulogu Uprave i Nadzornog odbora. "Jako je važno da ta revizija isto tako analizira sve ugovore Ine, nabavne i prodajne cijene plina, kao i uvjete prema kojima su određeni poslovni partneri sklapali te ugovore s Inom. Također, važno je napraviti i reviziju internih kontrola i očekujem od neovisnih revizora da, sukladno saznanjima koje dobiju, naprave određene preporuke što se tiče rada internih kontrola u Ini", izjavio je Filipović. S obzirom na neke koji su u kontekstu afere potegnuli i pitanje Filipovićeve odgovornosti, kao donedavnog člana NO-a Ine, ministar je istaknuo da je na toj funkciji proveo nešto više od četiri mjeseca. "Takve moram razočarati. Naime, sporni ugovor s poduzećem OMS potpisan je dva mjeseca prije nego što sam bio imenovan u NO Ine, a sve ovo događalo se negdje od sredine 2020. Poznato je tko je u tom razdoblju bio predsjednik i članovi NO-a, kao i predsjednik i članovi Uprave Ine", poručio je Filipović. Naglasio je i kako nije podržao usvajanje zapisnika sa sjednice NO-a gdje su se usvajali planovi poslovanja Ine za 2022., jer nije sudjelovao u tim odlukama.

Novinari su konstatirali da su, prema nekim informacijama, iz Plinare istočne Slavonije upozoravali Vladu na nelogičnosti i ekstraprofite u plinskom biznisu, a na pitanje je li imao informacije o ovim događajima prije pokretanja akcije, Filipović je rekao da osobno nije imao nikakva saznanja. "Vidimo da sustav funkcionira, od policije do Ministarstva financija", ustvrdio je Filipović, dodavši i da se nije čuo sa svojim prethodnikom na mjestu ministra gospodarstva Tomislavom ćorićem. "Ne želim biti njegov odvjetnik, no ministar ćorić nije mogao znati što radi četvrta razina upravljanja u Ini", zaključio je Filipović.

Bivši predsjednik NO-a Ine Damir Vanđelić o aferi preprodaje Ininog plina očitovat će se idućih dana, kazali su u ponedjeljak Hini iz njegovog tima, iz kojega ističu da za vrijeme njegova mandata sporni ugovor s tvrtkom OMS Ulaganje nije došao pred NO. "S obzirom na to da je suradnja Ine sa spomenutom tvrtkom počela sredinom listopada 2021., prvo gdje se moglo vidjeti neke rezultate te suradnje je u godišnjem izvješću, a Vanđelić je razriješen prije godišnjeg izvješća, tako da su njegovi nasljednici mogli vidjeti, ako se išta dalo vidjeti, iz godišnjeg izvješća o tih prvih dva i pol mjeseca suradnje Ine i OMS Ulaganja", pojašnjavaju u Vanđelićevom timu.