Politika i društvo

Kako do manjih režija

Kako do manjih režija

Europska komisija prošli tjedan je donijela set mjera koje članice mogu primijeniti kako bi građanima olakšale naglo poskupljenje cijene energenata.

Članice Europske unije preusmjeruju novac iz budžeta kako bi impletirale date mjere, te je Hrvatska dekretom ograničila cijene goriva. Tomislav ćorić je komentirao stanje s poskupljenjem plina, komentirajući kako je Hrvatska plinara već krenula s mjerama kako bi se porast cijena ublažio.

"Riječ je o aktivnostima koje može pokrenuti isključivo regulatorna agencija. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja će u suradnji s Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom razmotriti na koji je način te mjere moguće primijeniti u Hrvatskoj. Tu je i pitanje potencijalnih vaučera, koji se mogu financirati iz socijalne naknade u sklopu socijalne politike" - oglasili su se iz Ministarstva gospodarstva, nadodajući da će se mjere primjeniti samo u slučaju da se situacija s poskupljenjem pogorša.

"Po pitanju poskupljenja plina za tvrtke na području Zagreba, Ministarstvo prati situaciju te će prema potrebi osigurati potrebne mjere da se ublaži pritisak na konkurentnost gospodarstva, vodeći pritom računa da se ne naruši tržišno natjecanje", kratko su poručili i dodali da u Hrvatskoj postoji institut zajamčene opskrbe plinom u slučaju da opskrbljivač iz nekog razloga prestane obavljati svoju djelatnost, što je element sigurnosti opskrbe, dok je sve ostalo "u domeni tržišta."

U drugim zemljama kao što je Njemačka, kućanstva trebala profitirati godišnje u iznosu od 132 eura za račun za struju nakon što je država odlučila prepoloviti naknadu za obnovljive izvore energije, koja čini petinu iznosa računa, dok su u Francuskoj najavili da će svim građanima koji imaju prihode do 2000 eura mjesečno i koji već ostvaruju pravo na jednokratni vaučer od 150 eura isplatiti dodatni vaučer od 100 eura koji bi im trebao olakšati velik rast troškova režija.