Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu predao je predmet Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (USKOK), iako izražava nezadovoljstvo odlukom Glavnog državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH).
Ovaj slučaj uključuje osam hrvatskih državljana i dvije tvrtke, osumnjičene za zločinačko udruženje, korupciju, zlouporabu položaja te pranje novca u vezi s projektima financiranim sredstvima EU-a, konkretno iz fonda NextGenerationEU, i državnog proračuna.
EPPO je istragu formalizirao 15. studenog 2024., ali je doznao da je USKOK već pokrenuo postupak protiv nekih osumnjičenika. Ovo je izazvalo sukob nadležnosti koji je riješen u korist USKOK-a, prema odluci DORH-a. EPPO, iako ne slažući se s ovom odlukom, poštovao je nacionalni zakon i povukao se iz slučaja.
Reakcija glavne europske tužiteljice
Glavna europska tužiteljica, Laura Codrua Kvesi, uputila je formalno pismo Europskoj komisiji, istaknuvši sustavne probleme u Hrvatskoj vezane uz vladavinu prava. U pismu se navodi:
Postavljanje glavnog državnog odvjetnika za rješavanje sukoba nadležnosti između USKOK-a i EPPO-a nije u skladu s pravom EU-a.
Odluka DORH-a temeljila se isključivo na stajalištu USKOK-a, bez omogućavanja EPPO-u da iznese svoje argumente, što narušava nepristranost postupka.
USKOK nije prijavio istragu o projektu financiranom iz EU sredstava, što je u suprotnosti s obvezama prema Uredbi o EPPO-u.
Kvesi je naglasila kako je EPPO neovisno tijelo odgovorno za zaštitu financijskih interesa EU-a te da ovakva praksa nacionalnih tijela podriva vladavinu prava i zajedničke ciljeve EU-a.
Ovaj slučaj, osim što otvara pitanja o nadležnostima, ponovno stavlja fokus na potrebu jačanja transparentnosti i suradnje između nacionalnih i europskih institucija u borbi protiv korupcije.