Konferencija "12 Million Reasons Why", održana u Europskom parlamentu u Bruxellesu povodom Međunarodnog dana žena, okupila je stručnjake, zastupnike i predstavnike civilnog društva kako bi raspravljali o pravima žena oboljelih od raka.
Organizatorica konferencije, hrvatska eurozastupnica Romana Jerković Kraljić (SDP, S&D), u suradnji s Europskom organizacijom za rak, naglasila je potrebu za sustavnim rješavanjem ključnih izazova s kojima se suočavaju žene oboljele od malignih bolesti.
Posebna pažnja posvećena je pravu na pristup cijepljenju protiv HPV-a, važnosti probira i ranog otkrivanja raka, dostupnosti liječenja plodnosti, radnim pravima te priznavanju statusa njegovateljice, kao i osiguravanju ravnopravnog statusa ženskog osoblja u onkološkoj skrbi. Sudionici su istaknuli važnost sveobuhvatnih politika i konkretnih mjera koje će osigurati da žene u Europi dobiju pravovremenu i kvalitetnu zdravstvenu skrb te adekvatnu društvenu i radnu zaštitu.
Rak je i dalje vodeći uzročnik smrti žena u Europskoj uniji
Rak je i dalje drugi vodeći uzrok smrtnosti među ženama u Europskoj uniji, a svake godine ovu dijagnozu dobije 1,2 milijuna žena, dok njih 12 milijuna živi s ovom bolešću. Na konferenciji su političari, zdravstveni stručnjaci i predstavnici pacijenata raspravljali o najboljim praksama i mogućim rješenjima kako bi se ženama osigurao bolji pristup prevenciji, dijagnostici i liječenju raka.
Zastupnica Romana Jerković Kraljić naglasila je kako zdravlje žena ne smije biti marginalizirano, već treba biti jedan od prioriteta. Istaknula je da nije moguće govoriti o ravnopravnosti dok postoje očite nejednakosti u zdravstvenom sustavu s kojima se žene svakodnevno suočavaju.
Europski plan za borbu protiv raka donio je značajne promjene, posebno u području ranog otkrivanja i prevencije, no zastupnica upozorava kako je nužan ambiciozniji pristup koji će uključiti i rodnu dimenziju bolesti. Primjer takvih nejednakosti vidljiv je u Hrvatskoj, gdje žene još uvijek nemaju pristup organiziranom programu probira za rak vrata maternice, dok je to u zapadnim zemljama standardna procedura. Osim povećanog rizika od određenih vrsta raka, žene se često suočavaju i s dodatnim socio-ekonomskim teretom kada postanu njegovateljice, što dodatno ugrožava njihovo zdravlje i financijski položaj.
Kritizirala je manjak političke odgovornosti Europske komisije kada je riječ o zdravlju žena
Zastupnica Romana Jerković Kraljić posebno je kritizirala izostanak jasne političke odgovornosti Europske komisije kada je riječ o zdravlju žena. Istaknula je kako je u prosincu postavila pitanje povjerenici za ravnopravnost, Hadji Lahbib, o planovima za donošenje posebne strategije za zdravlje žena, koju neke države članice već imaju. Međutim, odgovor koji je dobila ocijenila je razočaravajućim, jer joj je povjerenica poručila da nije nadležna za područje zdravstva.
Zastupnica je naglasila kako upravo povjerenica Lahbib ima odgovornost za rodne aspekte zdravstvenih politika te izrazila zabrinutost da bi se zbog birokratskih prepreka moglo dogoditi da nitko ne preuzme odgovornost za to pitanje, što smatra neprihvatljivim. Upozorila je da se ne smije dopustiti da životi žena budu izgubljeni zbog političke neodgovornosti te je pozvala na usvajanje sveobuhvatne strategije za zdravlje žena na razini Europske unije, uz jasnu odgovornost institucija za njezinu provedbu.