Politika i društvo

Hoće li novi zakon iznimnim mjerama kontrole cijena s ciljem zaštite potrošača barem usporiti rast cijena proizvoda

Hoće li novi zakon iznimnim mjerama kontrole cijena s ciljem zaštite potrošača barem usporiti rast cijena proizvoda

Donesen je novi zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena s ciljem zaštita potrošača, a to je naravno potaklo veliku raspravu da li je ovaj zakon dovoljan da trgovački lanci prestanu masovno dizati cijene svojih proizvoda. Tu ima niz odredbi kojih se trgovci moraju pridržavati, no hoće li to biti dovoljno

Vlada Republike Hrvatske već je najavljivala da će napraviti poteze kako bi barem stabilizirali rast cijena i jednostavno ograničila trgovce da neograničeno dižu cijene proizvoda. Prema zakonu, trgovci će biti dužni redovito objavljivati i ažurirati cijene svih proizvoda na svojim mrežnim stranicama te osigurati nesmetan pristup digitalnim alatima koji će kupcima omogućiti usporedbu cijena u stvarnom vremenu. Usto, svaki trgovac bit će obvezan uz aktualnu maloprodajnu cijenu jasno naznačiti i prethodnu cijenu proizvoda iz određenog razdoblja ili na konkretan datum, čime će se osigurati bolja preglednost promjena cijena i transparentnije informiranje potrošača.

Na kraju, predloženi Zakon predviđa ograničenje cijena osnovnih proizvoda i usluga te obvezu jasnog označavanja proizvoda s reguliranom cijenom. Trgovci će morati vizualno označiti takve proizvode, a u prodavaonicama većim od 400 četvornih metara osigurati posebne prodajne prostore za njih.

U emisiji Hrvatskog radija državni tajnik Ivan Milatić rekao je da su građani ti koji će prosuditi da li je ovaj zakon dobar, a spomenuo je i posljedice ako se trgovci ne budu pridržavali ovih pravila. Kazne će biti od 3000 do 30.000 eura, a neki prekršaji mogu dovesti i do oduzimanja imovinske koristi ostvarene prekršajem. Milatić je na kraju dodao da građani također biti ti koji će moći bojkotirati skupe proizvode i birati one jeftinije, s čine se nije složila druga gošća.

S druge strane, europarlamentarka Biljana Borzan, rekla je da je ovakva praksa nemoguća s obzirom da u Hrvatskoj vlada 'kartelizacija'. Naime, šest od sedam velikih trgovačkih lanaca u potpunosti je ista cijena proizvoda, s čim bi se Vlada trebala dodatno pozabaviti.

Borzan je na kraju zaključila da su građani na kraju najviše nastradali s obzirom da kupuju manje proizvoda za više cijene i da to treba prestati. Saborski zastupnik Mosta, Ante Kujundžić je rekao da je ovaj zakon donešen poprilično kasno. Referencirao je cijelu situaciju izrekom 'gašenje kuće čašom vode', a još je natuknuo da je velik dio cijena povezan uz rast cijena goriva i ostalih energenata, što je Vlada mogla usporiti ili smanjiti uvođenjem manjih trošarina. Naravno, Kujundžić je komentirao i vrijeme provedbe ovog zakona, s obzirom da je doveden 'tik prije lokalnih izbora'.

Na kraju se postavlja pitanje, hoće li ovaj zakon stvarno kontrolirati cijene i rast proizvoda ili je ovo još jedna mjera koja je dovedena prekasno, baš prije lokalnih izbora, koji se svakim danom čine sve važnijim u modernoj hrvatskoj povijesti Nadamo se da hoće, a da li je prekasno doveden zakon Apsolutno je, kao i sve s ovom Vladom.