Crkveni život

Župnik poslao 10 tisuća boca vina u Zagreb kako bi spasio četiri župe

Župnik poslao 10 tisuća boca vina u Zagreb kako bi spasio četiri župe
FOTO: Slavonija.in/Ilustracija

Vlč. Ilija Kelić, župnik četiriju župa u Banjolučkoj biskupiji, vodi tešku borbu za opstanak zajednica koje danas broje tek stotinjak vjernika. U pomoć je pozvao vjernike u Zagrebu, gdje je stiglo čak 10 tisuća boca misnog vina

Poljoprivredna zadruga „Podrumi Banjalučke biskupije“, poznata po kvalitetnim vinima i tradicionalnim trapističkim likerima, godinama uspijeva opstati zahvaljujući predanom radu i pomoći brojnih ljudi dobre volje. No posljednjih godina izazovi su postali još veći.

Na čelu zadruge nalazi se vlč. Ilija Kelić, koji uz vođenje poljoprivredne proizvodnje istodobno skrbi o čak četiri župe – sv. Mihovila u Čelinovcu, sv. Josipa u Novoj Topoli, sv. Franje Asiškoga u Mahovljanima i sv. Ivana Krstitelja u Bosanskom Aleksandrovcu.

Bolest i manjak ljudi dodatno otežali situaciju

Kelić se posljednjih godina suočava i sa zdravstvenim problemima, a uz njega o deset hektara vinograda brine tek dvoje zaposlenika i nekoliko umirovljenih mještana, katolika i pravoslavaca, koji uskaču kada je pomoć najpotrebnija.

Još 2022. godine vinogradi su spašeni zahvaljujući dodatnom angažmanu brojnih ljudi, dok su dio loše skladištenih zaliha vina preradili u poznate trapističke likere.

Na godišnjoj razini proizvedu oko 20 tisuća boca vina, nešto više bijelog nego crnog.

Četiri župe sa stotinjak vjernika

Sve četiri župe koje vodi vlč. Kelić danas zajedno broje tek oko stotinu župljana. Iako se broj vjernika drastično smanjio, troškovi održavanja župa ostali su isti.

Kako ističe sam župnik, mnoge župe u Banjolučkoj biskupiji opstaju zahvaljujući misnim nakanama i dobroti ljudi koji ih podupiru.

Zbog bolesti, nagomilanih obveza i velikih zaliha vina odlučeno je da se oko 10 tisuća boca pošalje u Zagreb, gdje ih vjernici mogu kupnjom pomoći u očuvanju rada župa i vinograda.

Vino stiglo u brojne zagrebačke župe

Vino berbe 2024. godine dostupno je u više zagrebačkih župa, među kojima su Jarun, Voltino, Knežija, Savica, Prečko, Stenjevec, Susedgrad, Sveta Klara, Sesvete i druge, kao i u Velikoj Gorici, Samoboru i Velikoj Mlaki.

Trapistički likeri također će biti dostupni u pojedinim župama te putem narudžbi.

Trapisti koji su gradili Banju Luku

Vlč. Kelić često ističe važnost trapista za razvoj banjolučkog kraja. Prema njegovim riječima, upravo su trapisti svojim radom i poduzetništvom snažno obilježili povijest Banje Luke te generacije stanovnika učili radu i samoodrživosti.

Nakon Drugog svjetskog rata komunističke vlasti oduzele su im gotovo pet milijuna četvornih metara zemljišta i šuma, kao i velik dio imovine. U njihovom vlasništvu ostali su tek crkva, dva groblja i dio zemljišta uz crkvu.

Projekt koji vraća nadu

Posljednjih godina pokrenut je i projekt samoodrživosti koji kroz proizvodnju ekoloških proizvoda te razvoj međunarodnog centra za mlade želi oživjeti ovaj dio Bosne i Hercegovine.

Projekt su podržale brojne poznate osobe, među kojima je i hrvatski nogometni izbornik Zlatko Dalić.

U Banjolučkoj biskupiji poručuju kako volje i entuzijazma ne nedostaje, ali da su pomoć, radne ruke i financijska podrška potrebniji nego ikada kako bi se sačuvale male župne zajednice koje još uvijek žive na ovom području.

Sve dodatne informacije pronađite na mrežnoj stranici ili na Facebooku zadruge.