Pavao Josić

Smeće u Vukovaru proglašeno poslovnom tajnom!

Smeće u Vukovaru proglašeno poslovnom tajnom!

Politika vukovarskog gradonačelnika i njegovih koalicijskih partnera ovih je dana zasjala u novom sjaju, gotovo pa blještavilu.

Ovog puta ne sjaji zbog rastućih potreba za novim radnim mjestima, poboljšanja životnog standarda građana ili nečega trećeg što bi moglo naslutiti dolazak nove perspektivnije budućnosti, nego zbog curenja u medije ”povjerljivih informacija iz tvrtke Komunalac d.o.o. koja upravlja odlagalištem otpada Petrovačka dola u Vukovaru.

Ako bi sudili po onoj latinskoj ”acta, non verba tj. djela, ne riječi, djelima vukovarskog gradonačelnika, saborskog zastupnika i predsjednika Domovinskog pokreta Ivana Penave i njegove "kartelne koalicije , moglo bi se, uz sve do sada priznate i nepriznate zasluge, od kojih su neke i procesuirane od strane DORH-a, dodati i najnoviju čiji se razmjer još ne nazire, ali zato sada dobrano smrdi i navještaj da bi u budućnosti mogla prerasti u ozbiljan ekološki problem.

Kako se danas čini najveće ”djelo koje krasi trenutnu političku vlast u Vukovaru, a koje je ta ista vlast skrivala daleko od očiju javnosti, ovih je dana ugledalo svjetlo u novinskom naslovu „Zašto Vukovar postaje deponija za odlaganje otpada iz cijele Hrvatske

Naime, vukovarska gradska komunalna tvrtka Komunalac d.o.o. došla je u fokus javnosti nakon što je njen direktor Igor Štrangarević, u slobodno vrijeme kum saborskog zastupnika i predsjednika Hrvatskih suverenista Marijana Pavličeka, a s kojim gradonačelnik Penava dijeli politički plijen, moć i utjecaj u gradskim tvrtkama i institucijama, naprasno najavio otkaz, sve sa svoja dva zamjenika zajedno i u isto vrijeme.

Ivan Penava

Stvari je postala posebno zanimljiva nakon što je je u gore spomenutom novinskom naslovu izronilo Izvješće
o obavljenoj Reviziji učinkovitosti DRŽAVNOG UREDA ZA REVIZIJU, Područni ured Osijek, KLASA:041-01/20-10/26 URBROJ:613-16-22-9od 19. srpnja 2022. u kojemu je zaključeno da je gradska tvrtka Komunalac d.o.o. u 2019. i 2020.godini obavljala javnu uslugu prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada i uslugu povezanu s javnom uslugom na temelju odluke predstavničkog tijela na području Grada Vukovara te na temelju ugovora o koncesiji na području općina Bogdanovci, Lovas i Tompojevci, Odlukama Grada Vukovara iz 2002., 2012. i 2019. godini.

Izvješće dalje navodi da se na odlagalište otpada Petrovačka dola 2019. i 2020. odlagao otpad iz tri grada i 23 općine iz Vukovarsko-srijemske županije, a što je najbitnije, odlagao se i dio otpada iz 33 jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke, Karlovačke, Varaždinske, Krapinsko- -zagorske, Međimurske, Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske te iz Dubrovačko-neretvanske županije.

Za one koji ne znaju, Odlagalište otpada „Petrovačka dola” smješteno je cca 2 km južno od Vukovara, na pola puta do naselja Petrovci, uz županijsku cestu Vukovar Petrovci Vinkovci, uz vodotok Bogdanovački Savak. Otpad se na lokaciji odlaže od 1974. godine, odlagalište je odavno trebalo biti zatvoreno, još i prije Domovinskog rata.

Ne znam po čemu će buduće generacije pamtiti gradonačelnika Vukovara i njegovog odmetnutog SDP - ovog prijatelja s čijim jednim glasom prednosti održava klimavu vlast u gradu ali znam da im pripada velika čast za stvaranje ”odlagališta neopasnog otpada u čiju je gradnju ugrađivan materijal iz deset županija od Iloka do Dubrovnika.

Koliko jeodlagalište neopasnog otpada ”neopasno može se zaključiti iz Elaborata gospodarenja otpadom čiju je izradu tvrtka Komunalac d.o.o.naručila za lokaciju odlagalište otpada „Petrovačka dola”,k.č.br. 6000, k.o. Vukovar od Danko Fundurulja dipl.ing.građ.predstavnika IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o. Zagreb, od 5. travnja 2019.

Iz tog se elaborata može iščitati kako se na lokaciji Odlagališta neopasnog otpada provodi pasivni način otplinjavanja iz otpada putem ugrađenih odzračnika koji su postavljeni po dijelu tijela odlagališta otpada.

Nadalje, iz elaborata možemo zaključiti da se na tom mjestu stvara odlagališni plin koji se sastoji od mješavine plinova: metana (CH4) (oko 50 %), ugljičnog dioksida (CO2, oko 40 %), dušika (N2), sumporovodika (H2S), ugljičnog monoksida (CO) itd. Sastav odlagališnog plina zavisi o starosti i sastavu otpada.

Protokol nalaže da se nakon zatvaranju odlagališta na svaki odzračnik ugradi biofiltar, kako bi se profiltrirao odlagališni plin koji se otpušta u atmosferu.

Toliko o ”neopasnom otpadu i njegovoj bezazlenosti utjecaja na okoliš i zdravlje ljudi, kao i obvezi 30- godišnjeg praćenja stanja odlagališta nakon zatvaranja.

Trebaju li građani Vukovara vjerovati direktorima Komunalca postavljenim po partijskoj ili obiteljskoj liniji da je odlagalište neopasnog otpada uistinu neopasno

Trebaju li građani slijepo vjerovati političarima koji ”poslovnom tajnom čuvaju podatak da se u neposrednoj blizini Vukovara odlaže otpad iz 10 županija. Jer tako su mi odgovorili na moj građanski upit o otpadu, da je to poslovna tajna! Da upravo tako.

Trebaju li građani vjerovati gradonačelniku koji ujedno utjelovljuje Skupštinu Komunalca d.o.o. koja svih prošlih godina nije imala potrebu u godišnjim izvješćima o radu te gradske tvrtke pred vijećnicima Gradskog vijeća Vukovara niti jednim slovom, spomenutu da je ”zbrinjavanje otpada odavno prešlo granice Vukovarsko-srijemske županije

Na kraju mogu li građani Vukovara vjerovati gradonačelniku i kumu bivšeg zamjenika gradonačelnika da je sve po zakonu i propisima iako se radi o branši koja se u praksi pokazala kraljevstvom mutnih poslova

Ne trebaju i ne mogu jer njih dvojica nisu transparentni o problemu koji predstavlja opasnost po zdravlje ljudi. O posljedicama takve politike tek ćemo čuti.